Halka arz geliri yatırıma gidecek

Borsa İstanbul’da gong , pirinç, bakliyat ve işlenmiş besin dalında faaliyetlerini sürdüren Yayla Agro Besin için çaldı. Yayla Agro Gıda’nın payları “YYLGD” kodu ile Borsa İstanbul Yıldız Pazar’da süreç görmeye başladı. Toplam 71 milyon TL nominal kıymetli hisse, 12,50 TL fiyatla halka arz edilirken, şirketin halka arz büyüklüğü 887 milyon 500 bin TL ve halka açıklık oranı yüzde 15,02 oldu. Kişisel ve kurumsal yatırımcıların büyük ilgi gösterdiği, Yayla Agro Gıda’nın halka arzında 2,64 kat talep geldi. Şirket, 2,3 milyar TL fiyatındaki talep ile 2022 yılının en yüksek talep alan ikinci kuruluşu olarak süreci muvaffakiyetle tamamladı. Merasimde bir konuşma yapan Borsa İstanbul Genel Müdürü Korkmaz Ergun da Yayla besin üzere kalite odaklı, yerli ve ulusal üretim yapan şirketleri borsada görmekten ötürü memnunluk duyduklarını söyledi.

3’ÜNCÜ FABRİKA NİĞDE’YE

Yayla Agro Gıda’nın Kurucusu ve İdare Heyeti Lideri Hasan Gümüş ise başarılı bir halka arz süreci yaşadıklarını söyledi. Gümüş, şirketin 25 yıl evvel 144 metrekare bir dükkanda besin toptancısı olarak faaliyete başladığını vurgulayarak, “Bugün gelinen noktada 90 bin metrekareden fazla kapalı alanda, Ankara ve Mersin’deki tesislerimizle hizmet veriyoruz” dedi.

Legurme markasıyla Turquality kapsamında 65 fazla ülkeye ihracat yaptıklarını belirten Gümüş, “Halka arzdan sağlanan gelirle önümüzdeki günlerde üçüncü fabrikamızın temelini Niğde’de atacağız. Bir yıl içinde devreye almayı planladığımız yeni fabrikamızda ihracat odaklı, katma kıymeti yüksek, işlevsel besinler, zenginleştirilmiş eserler, bitkisel protein bazlı ve değişen tüketim alışkanlıklarına cevap verecek eserler üreteceğiz” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.