Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nden tartışma yaratan ‘PCR’ testi kararı

Sıhhat Bakanlığı Ahali Sağlığı Genel Müdürlüğü, “Türkiye’ye girişlerde PCR Testi İstenmeyecek Ülkeler Listesi” konulu yeni bir karar yayımladı.

Karara kadar; 15 Mayıs 2021 itibariyle, Hong Kong, Çin, Tayvan, Vietnam, Avustralya, Yeni Zelanda, Singapur, Tayland, Güney Kore, İsrail, Japonya, Birleşik Krallık, Letonya, Lüksemburg, Ukrayna ve Estonya’dan ülkeye gelecek kişilerden, Türkiye’ye girişleri esnasında PCR testi istenmeyecek.

Sağlık Bakanlığı Irk Sağlığı Genel Müdürü Doç. Dr. Fatih Kara imzasıyla yayımlanan kararda şu ifadelere yer verildi:

“Dünyayı korkutma etmeye aralıksız COVID-19 pandemisinin ülkemizde kontrolüne karşın; dünyadaki ve ülkemizdeki en aktüel bilimsel gelişmeler ve deneyimler takip edilerek yoğun araştırmalar yürütülmektedir. Gelişmeler ışığında salgının ülkeler aralarında bambaşka yaygınlık gösterdiği görülmüştür.

Bu kapsamda 15 Mayıs 2021 tarihinden itibaren Hong Kong, Çin, Tayvan, Vietnam, Avustralya, Yeni Zelanda, Singapur, Tayland, Güney Kore, İsrail, Japonya, Birleşik Krallık, Letonya, Lüksemburg, Ukrayna, Estonya’dan kara, hava, deniz yolu ile Türkiye’ye gelen şahısların Türkiye’ye girişlerde PCR testi istenmemesi hususunda;

Bilgilerini ve gereğini arz ederim.”

YAZIM HATALARI ELEŞTİRİ KONUSU OLDU

Karar, sosyal medyada tartışmalara neden olurken, devlete ait belge üzerindeki yazım hataları eleştirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir