Gusül abdesti farzları neler? Gusül abdesti nasıl alınır, en geç ne zaman alınır?

 Gusül Abdesti Almayı Gerektiren Durumlar

 Gusül abdesti her zaman alınması gereken bir abdest değildir. Namaz kılmadan önce normal abdest olmak gereklidir. Doruk abdesti için özel durumlarda alınan abdesttir. Bunun için bu özel durumların yaşanması gerekmektedir. Özel durumları yalayan kişiler ibadet edemez. Çünkü, bu kişilerin vücudu dinimize kadar benekli sayılmaktadır. Bu kirden kurtulmak için gusül abdesti almak gerekir. Hem kadınlar hem de erkekler için gusül abdesti alınacak durumlar vardır.

 Gusül abdesti alınacak durumlar:

 – Cünup olmak,

 – Cinsel ilişki yaşamak,

 – Uykuda meninin arzu dışarıda çıkması,

 – Lohusalıkta yaşanan durumlar.

 Yukarıda belirtilen durumları yaşamış kişiler mutlaka yükseklik abdesti almalıdır. Doruk abdesti alarak kendinizi daha pak hissedebilirsiniz. Keza ibadetini daha dürüst bir şekilde yapmak isteyenler zirve abdesti almalıdır. Boy abdestinin alınış şeklini öğrenerek gereken durumlarda bu abdesti zahmetsizce alabilirsiniz.

 Gusül (boy) Abdesti Nasıl Alınır?

 Namaz kılmak isteyen kişiler öncelikle abdest olmak zorundadır. Cünupluk veya lohusalık durumlarında ise abdestin yanında doruk abdestide edinmek gerekmektedir. Somurtkan halde kıldığınız namaz geçerli olmaz. Guslün açıklama ettiği amaç ise vücudun her yerini temizlemektir.

 Gusül Abdestinin Alınış Şekli:

 1. Gusül almadan önce besmele çekmeniz gerekmektedir. Euzü Besmele çektikten daha sonra gusül abdesti almaya başlayabilirsiniz. Gusle besmele çekerek başlatmak oldukça önemlidir. Zaten İslam’da her işin başlangıcında besmele bulunmaktadır.

 2. Başta ellerden başlayarak vücudun avret yerleri adamakıllı yıkanır. Bütün karoser temizlenerek pislikten arındırılır. Bu aşamada tamamen temizlendiğinizden belirlenmiş olmalısınız. Guslün amacı vücudu tamamen temizlemektir. O yüzden vücudu kirden düzgün bir şekilde arındırdığınızdan belli olmalısınız.

 3. Besmele çekip ‘Gaye ettim Allah rızası için gusül abdesti almaya’ diyerek abdeste başlanır.

 4. Ilk Olarak alışılagelmiş namaz abdesti gibi abdest alınır. Bunun için ağza üç kere su alınarak gargara yapılır, ardından buruna üç kere su çekilir ve burun temizlenir.

 5. Önce başa sonra sağ omuza ve ardındaki sol omuza 3 kez su dökülür. Omuzlar iyice yıkandıktan sonra tüm karoser tekrardan yıkanır. Bu Vesile Ile gusül abdesti alınmış olur.

 Gusül Abdestinin Farzları Nelerdir?

 Gusül abdestinin farzları mezheplere kadar küçük şartların değişmesi göstermektedir. Aynı yanları olan bu farzları mezheplere kadar öğrenmenizde menfaat vardır.

 Hanefî mezhebine kadar:

 1- Ağız içinin yıkanması,

 2- Burnun içini yıkayıp temizlemek,

 3- Vücudun her tarafını yıkamak.

 Mâliki mezhebine kadar:

 1- Niyet Etmek,

 2- Bedeni yıkayıp temizlemek,

 3- Delk etmek,

 4- Muvalat,

 5- Saçları hilâl etmek.

 Şâfiî mezhebine göre:

 1- Niyeti Olmak,

 2- Bedenin her tarafını adamakıllı yıkamak.

 Hanbelî mezhebine tarafından: Hanbeli mezhebinde guslün farzı birdir ve oda vücudun tamamını yıkamaktır. Buna göre gusül de diğer unsurlarda bunun içinde bulunmaktadır. Yani Hanbeli’de guslün farzları şöyledir;

 1- Niyet,

 2- Besmele,

 3- Bedenin her yerini yıkamak,

 4- Ağız içinin yıkanması,

 5- Burnun içini yıkayıp temizlemek.

 ​​​​​​Gusül abdestinin alınışında mezheplere kadar minik şansın dönmesi olsa da amaç daima aynıdır. Guslün başlıca amacı ibadet etmeden önce pak bir vücuda kavuşmaktır. Bu sayede kendinizi daha huzurlu hissedebilirsiniz. İslam’ın temeli olan temizlik konusu guslün başlıca unsuru olarak karşımıza çıkmaktadır. İslam’ı en doğru haliyle yaşamak için her zaman temiz olmaya itina göstermelisiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir