Gri pasaport skandalında yeni perde: Münih Türk Gücü 37 kişi için davetiye göndermiş

AKP’li belediyelerin yurt dışına firari insan gönderdiği iddialarına her gün yenisi ekleniyor. Almanya’dan Yeşilyurt Belediyesi’nin yanı sıra diğer belediyelere de misafir etme gönderildiği belirtildi. Hannover, Bremen, Köln kentlerinde kimi isimlerin olaya karıştığı, Almanya üçüncü liginde top koşturan Münih Türkgücü’nden de 37 birey için Urfa Ceylanpınar Belediyesi’ne davetiye gönderildiği bahis edildi. Ceylanpınar Belediyesi’ne gönderilen dilekçede Münih Türkgücü’nin daveti üzerine “Ceylanpınar Gençlik ve Spor Derneği” ile birlikte “Spor kardeşlik” projesi kapsamında 37 kişiye 16.02.2020 – 22.02.2020 tarihleri arasında Almanya’ya müsade verilmesi talep ediliyor. Dilekçede davetlilerin bütün giderlerinin Münih Türkgücü kadar karşılanacağı belirtiliyor.

EYALET MİLLETVEKİLİ HAREKETE GEÇTİ

HaberTürk yazarı Sevilay Yılman’ın Hannover’e dışarı giden kaçak insan grubunu gösteri eden Ersin Kilit ile söyleşini yayınlaması üzerine Yeşiller Partisi Bavyera Eyalet Milletvekili Cemal Bozoğlu harekete geçerek Meclis’e, Bavyera İçişleri Bakanı Joachim Herrmann (CSU) tarafından cevaplandırılmak üzere soru önergesi verdi.

Konuyla ilgili bilgi veren Cemal Bozoğlu, “Hannover şehrine dışarı giden kaçak insan grubunu davet eden Ersin Kilit, HaberTürk yazarı Sevilay Yılman’a verdiği röportajda Yeşilyurt Belediyesi görevlilerinin Nürnberg Havalimanı’na indiğini söyledi. Kilit, bu kişilerin Nürnberg Belediye Başkanı ile görüştüklerini, kendisinin de bu kişileri Nürnberg şehrinden alıp Hannover’e getirdiğini söylemişti. Bu data üzerine araştırmaları yoğunlaştırdım ve Ceylanpınar’dan gönderilen 37 kişinin ad listesine ulaştım. Hazırladığım Meclis soru önergesi ile İçişleri bakanlığı’nın elinde data olup olmadığını sordum. Burada en çarpıcı sorun illegal olarak Almanya’ya sokulan ve kendi kaderlerine terkedilen bu insanların fazla ciddi sorunla aleyhinde karşıya olmalarıdır. Kaçaklar ve hiçbir sosyal garantileri değil. Her lahza yakalanıp hudut dışı edilebilirler. Bu işi organize eden kişiler, Almanya yasalarını çiğnediler. Suçlu durumundalar. İşin diğer boyutu ise AKP iktidarı insanları yoksullaştırıp ülkesini terk etmek zorunda bırakıyor. AKP’li belediyeler ise mafyavari yöntemlerle yoksulluğun pazarlamasından vurgun yapıyor. Ülkenin getirilen bugünkü haline çok üzülüyorum” diye konuştu. (BirGün)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir