Global piyasalarda gözler Fed’e çevrildi

Küresel hisse piyasaları, ABD’de açıklanan şirket karlılıklarının büyük çoğunluğunun beklentilerin üzerinde gerçekleşmesiyle müspet bir seyir izlerken, gelecek hafta gözler ABD Merkez Bankası’nın (Fed) para siyaseti kararları ve Fed Lideri Jerome Powell’ın toplantı sonrası yapacağı açıklamalar ile ağır data gündemine çevrildi.

Bir müddettir varlık fiyatları üzerinde tesirli olan global resesyon ve enflasyon tasaları bu hafta yerini açıklanan bilançolar nedeniyle pay ve kesim bazlı değerlendirmelere bıraktı.

ABD’de açıklanan şirket bilançolarında şirketlerin büyük kısmının beklentilerin üzerinde karlılık açıklaması, sıkılaştırıcı para siyasetleri ve enflasyonun, şirket karlılıkları üzerinde korkulduğu kadar tesirli olmadığını gösterdi.

Söz konusu bilançolarla hisse piyasaları haftanın büyük çoğunluğunda alış yüklü bir seyir izlerken, haftanın son iki gününde açıklanan makroekonomik datalarda ve şirketlerin gelecek devirler için beklentilerinde görülen sakinlik işaretleri risk iştahını törpüledi.

Buna nazaran, ABD’de birinci sefer işsizlik maaşı müracaatında bulunanların sayısı 16 Temmuz ile biten haftada 251 bine çıkarak 8 ayın doruğuna yükseldi. Ülkede Philadelphia Fed İmalat Endeksi de temmuzda eksi 12,3 ile Mayıs 2020’den bu yana en düşük düzeye geriledi.

ABD’de imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI), temmuzda aylık bazda 0,4 puan azalışla 52,3’e inerek 2 yılın en düşük düzeyine geriledi. Ülkede hizmet kesimi PMI da temmuzda geçen aya nazaran 5,7 puan azalarak 47’yle son 26 yılın en düşüğüne indi.

Ülkede mortgage (konut kredisi) müracaatları da geçen hafta bir evvelki haftaya kıyasla yüzde 6,3 azalırken, mortgage talebi 22 yılın en düşük düzeyine geriledi. ABD’de 30 yıllık mortgage kredi faizleri ortalama yüzde 5,82 ile son 14 yılın doruğuna yakın seyrediyor.

ABD konut piyasasında baş gösteren sakinlik emareleri piyasalarda risk iştahını törpülerken, ABD’nin ekonomik yapısı gereği konut piyasasındaki daralma ülkede resesyonun habercilerinden biri olarak görülüyor.

Tahvil piyasalarında kimi varlıklarda aykırıya dönen getiri eğrisinin belirginleşmeye devam etmesi resesyon dehşetlerini besliyor.

ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi ile 2 yıllık tahvil faizi ortasındaki fark 22 yıldan bu yana birinci kere 21 baz puana çıkarken, 10 yıllık tahvil faizi ile 3 aylık hazine bonosu ortasındaki fark ise Mart 2020’den bu yana birinci kere 37 baz puana indi.

Söz konusu iki varlık ortasındaki getiri farkı resesyon indikatörü olarak Fed tarafından epey yakından takip ediliyor. New York Fed tarafından 1996’da yapılan bir çalışmada, 3 aylık hazine bonosunun faizinin 10 yıllık tahvil faizi üzerine çıkması halinde 6 ila 18 ay içinde iktisadın resesyona girmesinin beklendiği duyurulmuştu.

Para piyasalarında Fed’in temmuzda yüzde 80 ihtimalle 75 baz puan faiz artıracağı fiyatlanırken, eylül toplantısında bankanın yüzde 51 ihtimalle 50 baz puan ve yüzde 40 ihtimalle 75 baz puanlık faiz artışı yapılacağı öngörülüyor.

Hafta içinde 104,2 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, resesyon telaşlarıyla hafta kapanışına yakın karlarının büyük kısmını geri vererek haftayı yüzde 0,9 artışla 99 dolardan tamamlarken, altının ons fiyatı üst üste beş haftalık düşüş eğilimine son vererek haftayı yüzde 0,8 paha yararıyla 1.722 dolara çıktı.

ABD’de gündem Fed’in para siyaseti kararları

ABD’de hisse piyasaları bu hafta müspet bir seyir izlerken, gelecek hafta gözler çarşamba günü açıklanacak Fed’in faiz kararı ve Fed Lideri Powell’ın açıklamalarının yanı sıra büyüme başta olmak ağır bilgi gündemine çevrildi.

Ülkede bu hafta açıklanan bilançolarda şirket karlılıklarının beklentileri aşması risk iştahını beslerken, artan resesyon tasaları fiyatlamaları zorlaştırıyor.

Fed’in faiz kararının yanı sıra Powell’ın açıklamaları yatırımcıların odağına yerleşirken, Powell’ın açıklamalarında gelecek devir para siyasetine ait ipuçları aranacak.

Analistler, gelecek hafta hem Fed kararları hem de ağır bilgi takvimi nedeniyle piyasalarda oynaklığın artabileceğine dikkati çekerek, yatırımcıların temkinli hareket etmelerinin yararlı olacağını söyledi.

Söz konusu gelişmelerle S&P 500 endeksi haftalık bazda yüzde 2,55, Nasdaq endeksi yüzde 3,33 ve Dow Jones endeksi yüzde 1,95 kıymet kazandı.

25 Temmuz ile başlayan haftanın data takviminde, pazartesi Chicago ulusal aktivite endeksi ve Dallas Fed imalat aktivite endeksi, salı Richmond Fed sanayi endeksi ve yeni konut satışları, çarşamba toptan stoklar, güçlü mal siparişleri ve bekleyen konut satışları, perşembe 2. çeyrek Gayri Safi Yurt içi Hasıla (GSYH) ve cuma ferdî gelirler, ferdî harcamalar ve Michigan tüketici itimat endeksi bilgileri takip edilecek.

Avrupa’da ECB 11 yıl sonra faiz artırdı

Avrupa borsaları, bu hafta alış yüklü bir seyir izlerken, Avrupa Merkez Bankası (ECB) 11 yıl sonra birinci defa üç temel siyaset faizinde artışa gitti.

ECB’den yapılan açıklamada, bankanın refinansman faizinin yüzde 0,00’dan yüzde 0,50’ye, bankaların merkez bankasında tuttukları mevduat için ödenen faiz oranının yüzde eksi 0,50’den yüzde 0,00’a, marjinal faiz oranının ise yüzde 0,25’ten yüzde 0,75’ye yükseltildiği bildirildi.

ECB, beklentinin üzerindeki faiz artırımı kararıyla negatif faiz periyoduna de son vermiş oldu.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Lideri Christine Lagarde, toplantı sonrası yaptığı açıklamalarda Avrupa iktisadı için risklerin üst taraflı olmaya devam ettiğini belirterek, enflasyonun geniş bir alana yayılmaya başladığını lisana getirdi.

Bölge ülkeleri açısından değişen risklere nazaran yeni TPI’yı (Geçiş Devri Müdafaa Enstrümanı) uygulamaya alacaklarını kaydeden Lagarde, enstrümanın kullanımına ait inisiyatifin yalnızca ECB’de olacağını söyledi.

Öte yandan, İtalya’da Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella, Başbakan Mario Draghi’nin istifasıyla sonuçlanan hükümet krizinin akabinde parlamentoyu feshederek 70 gün içinde erken genel seçimlerin yapılacağını bildirdi.

Rusya’nın 11 temmuzda bakıma aldığı Kuzey Akım 1 boru sınırından tekrar doğal gaz verilmeye başlanması ise, bölgede bahse ait risk algısının sonlu da olsa düşmesine yardımcı oldu.

Hafta içinde bölgede açıklanan bilgilere nazaran, Avro Bölgesi’nde haziranda yıllık enflasyon güç fiyatlarındaki artışın tesiriyle yüzde 8,6’ya ulaşarak rekor kırdı.

Bu hafta İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 1,64, Almanya’da DAX endeksi yüzde 3,02, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 1,53 ve İtalya’da MIB 30 endeksi yüzde 1,32 bedel kazandı.

Gelecek hafta pazartesi Almanya’da Ifo iş ortamı inanç endeksi, perşembe Avro Bölgesi’nde tüketici itimat endeksi ile Almanya’da TÜFE ve cuma Almanya ile Avro Bölgesi’nde 2. çeyrek GSYH ve Almanya’da işsizlik dataları takip edilecek.

Asya’da BoJ para siyasetinde değişikliğe gitmedi

Asya tarafında da hisse piyasaları bu hafta alış bir seyir izlerken, Japonya Merkez Bankası (BoJ) para siyasetinde değişikliğe gitmedi.

BoJ, para siyasetine ait açıklamasında, siyaset faizini değiştirmeyerek yüzde eksi 0,1’de bırakırken, bu yılki büyüme kestirimini ise düşürdü.

Japonya iktisadına yönelik belirsizliklerin devam ettiğini kaydedilen açıklamada, bankanın ekonomiyi desteklemeyi sürdüreceği belirtildi.

Öte yandan, banka, şirketlerin fiyatlardaki baskıyı tüketici fiyatlarına yansıttığını kaydederek Japonya için yıl sonu enflasyon kestirimini yüzde 2,3’e yükseltti.

Çin tarafında yeni tip koronavirüs (Kovid-19) hadiseleri piyasaların tarafı üzerinde tesirli olmayı sürdürürken, bölge genelinde ekonomik aktiviteye ait telaşlar artmaya devam ediyor.

Hafta içinde bölgede açıklanan makroekonomik datalara nazaran, Japonya’da yıllık enflasyon haziranda yüzde 2,4’e geriledi.

Söz konusu gelişmelerle haftalık bazda Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 1,02 bedel kazanırken, Çin’de Şangay bileşik endeksi yüzde 3,81, Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 6,57 ve Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 0,85 bedel kaybetti.

25 Temmuz ile başlayan haftanın data takviminde salı günü BoJ’un toplantı tutanakları takip edilecek.

Yurt içinde TCMB siyaset faizini sabit bıraktı

Yurt içinde, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) siyaset faizini yüzde 14’te sabit bırakırken, gelecek hafta gözler açıklanmaya başlayacak olan şirket bilançolarına çevrildi.

Açıklanacak bilançolar nedeniyle pay ve dal bazlı değerlendirmelerin piyasaların tarafı üzerinde tesirli olması bekleniyor.

Bu hafta Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi alış yüklü bir seyir izlerken, BIST 100 endeksi haftayı yüzde 5,63 artışla 2.516,56 puandan tamamladı. Dolar/TL haftalık bazda yüzde 1,96 bedel kazanarak 17,7407’ye çıktı.

Analistler, BIST 100 endeksinde teknik açıdan 2.480 ve 2.500 puanın dayanak, 2.550 puanın direnç olarak takip edileceğini kaydetti.

Gelecek hafta yurt içinde pazartesi gerçek kesim inanç endeksi, kapasite kullanımı ve sektörel itimat endeksleri, salı konut fiyat endeksi, perşembe ekonomik itimat endeksi ile TCMB’nin enflasyon raporu ve Para Siyaseti Konseyi toplantı tutanakları ve cuma dış ticaret istikrarı dataları takip edilecek.

KAYNAK: AA

Related Posts

Son dakika haberi: Motorine indirim geliyor

Rusya-Ukrayna savaşıyla birlikte brent petrol fiyatlarında dalganlanma sürerken, akaryakıt ve motorin fiyatları da indirim ve artırım …

Dolar/TL, 17,95 seviyesinden işlem görüyor

Dün artan jeopolitik risklerle yükseliş eğiliminde hareket eden dolar/TL, günü yüzde 0,2 artışla 17,94’den tamamladı.Dolar/TL, yeni güne yatay …

ABD Genelkurmay Başkanı Milley: Çin ordusu daha saldırgan ve tehlikeli

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley, Çin’in ordusunun “daha saldırgan ve tehlikeli” olduğunu söyledi. Asya ziyareti kapsamında …

Açık artırma ile satılacak: 120 ay vade imkanı

Ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar, gezdikleri oturuma hazır konutları çok beğendiklerini söyledi. Gaziosmanpaşa Sarıgöl Mahallesi 12B Kentsel …

TCMB’nin resmi rezerv varlıkları haziranda azaldı

TCMB tarafından, Haziran 2022 devrine ait “Uluslararası Rezervler ve Döviz Likiditesi Gelişmeleri” dataları yayımlandı. Buna nazaran, resmi …

Bakanlık takviye kapsamına almıştı: Domaniç yağlık ayçiçeğiyle sarıya büründü

İlçede, yüzde 75’i hibe takviyeli bitkilerin çiçek açmasıyla tarlalar sarıya büründü.Domaniç Kaymakamı Muhammed Enes İpek, gazetecilere yaptığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.