Gergerlioğlu’na cezaevinde bere verilmedi

Gergerlioğlu, tutuklanmadan önce cezaevlerinde eldiven, yara gibi kıyafetlere zeka müsade verilmemesini gündeme getirmişti.

Oğlu Salih Gergerlioğlu Evrensel gazetesinden Sinem Uğurlu’ya yaptığı açıklamada, “Cezaevine bere getirmiştik ve oradaki gardiyanlar berenin kar maskesi yapılabileceğini söyleyerek berenin girişine müsade vermemişler. İçerisi soğuk oluyor demişti, üşüdüğünü söylemişti, kazak vb. de götürmüştük ama bereye izin vermemişler. dahası kitap sınırlaması uygulanıyormuş Sincan Cezaevinde, bu konudan biraz davacı” ifadelerini kullandı.

Salih Gergerlioğlu, “Annem MS hastası benim. Onun üzülmemesini sağlamaya çalışıyoruz. Son bir buçuk ayda zaten kendimizi alıştırmaya çalışıyorduk, cezaevine gireceğini bildiğimizden ötürü. Lakin buna nasıl alışılır bütün bilmiyoruz, alışmamak da gerekli bir bakıma. Ailesi olarak da onun arkasındayız, bedel ödüyorsa da arkasındayız” dedi.

“Biz onun sesinin kısılmasına asla müsade vermeyeceğiz” diyen Salih Gergerlioğlu, “Haftada bir gün yaptığı ÖFG TV’deki programı ben devam ettirmek istiyorum. Önümüzdeki günlerde bir mektup kampanyası yapılacak. Ben oğlu olarak sürekli mücadeleyi devam ettireceğimi ve insan hakları mücadelesinin önemini babamdan aldığım ilhamla bildiğim için bunu devam ettireceğimi belirtiyorum” diye konuştu.

Salih Gergerlioğlu bu süreçte Meclis’teki muhalefet partilerinden gerekli desteği göremediklerini aktararak şunları söyledi: “HDP dıştan bu mücadelenin yanında duran olmadı. CHP içerisinde farklı isimler nöbetine takviye vermişlerdi. Lakin partisel bir duruş bakımından biz HDP dıştan beklediğimizi alamadık. Zaten babam da bunun sitemini etti. ‘Ben zamanında CHP’nin Adalet Yürüyüşü’ne tam yardım vermiş biriyim, şu anda kendileri bu hak nöbetinde benim yanımda durmuyorlarsa, yeniden da demokrasi ve hukuktan bahsetmesinler’ dedi, muhalefetin sessiz kalan kısmına. Basın mensupları soru sorduğunda, kınayarak geçiştirerek, ‘Hukuk devletine yakışmıyor’ şeklinde açıklamalarda bulundular. Ama bunu herkes yapabiliyor. Esas muhalefet partisinin, öteki partilerin buna net bir dille tepki göstermesi ve bu konuda bir demokrasi ittifakı gerçekleştirilmesi gerekiyordu. Çünkü bugün değilse ne zaman? Halkın vekiline, iradesine sayısız kez darbe yapıldı. Babam bir insan hakları aktivisti olarak da öne çıkıyor. Bu hak arayışında birleşilmeyecekse, muhalefet partileri niçin muhalefet ediyorlar?” 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir