Gaziantep protokolünden Toroslar EDAŞ’a sert tepki

Gaziantep’te 19 Ocak 2021 tarihinde yağan kar yağışı sonucu 15 santimetrelik kar kalınlığı oluşurken, yağışla birlikte kentte yıkılan ve kırılan ağaçlar sebebiyle elektrik ağı çökerken, kentte 15 saat süren elektrik kesintileri yaşanmıştı. Yaşanan olaylar sebebiyle vatandaşlar, kentteki elektrik dağıtım şirketi Enerjisa Toroslar şirketinin yanı sıra milletvekilleri, belediye başkanları ve protokolü suçlamıştı.

Yaşananların peşinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan, Gaziantep Valisi Davut Gül öncülüğünde, kentteki milletvekilleri, belediye başkanları ve ilgili kurumların yetkililerini bir araya getirdi. Bakan Yardımcısı Tancan öncülüğünde, Vali Gül koordinasyonunda yapılan toplantıda kent protokolü, elektrik yayılma şirketi Toroslar EDAŞ’a sert karşı çıktı.

Bakan Yardımcısı Tancan yaşanan sıkıntılar değin zorunlu iletişimin sağlanamadığını belirterek, ilk sözü Enerjisa Idare Heyeti Üyesi ve Genel Müdürü Süleyman Samsa’ya verdi. Bazı illerde SMS yöntemi ile abonelerine planlı kesinti bilgisi verdiğini andıran Tancan’a, Genel Müdür Samsa, “Abonelerin telefonlarını dürüst olarak kaydetmek olası olmuyor. Eldeki numaralara gönderdiğiniz zaman başka türlü şikayet geliyor. 3 şirket için yüzde 45 olarak dürüst olarak kayıtlı. Yüzde 60 civarındaki mesajlar ise ilgili olmayanlara gidiyor ve tersi şikayet gidiyor” dedi.

Tancan, ‘Sayın abonemiz bugün Gaziler Caddesi’nde saat 10.00 ile 11.00 aralarında, planlı bakım çalışmasından dolayı enerji veremeyeceğiz’ türünden bir mesajdan kimsenin rahatsız olmayacağını vurgulayarak, “Bu kişi Gaziler Caddesi’nde yok de İbrahimli Mahallesi’ne bile taşınsa bu veri onu rahatsız etmez. Yani ‘Bunu bana niye bildiriyor’ demez halk müziği. Mesajla insanları bilgilendirme uygulamasını Gazintep’te de başlatın” diye konuştu.

“Daha kötüsü iletişimdeki başarısızlıktır”

Genel Müdür Samsa, “Acilen güncelleme çalışması yapıyoruz. 2 yıldır devam ediyoruz. Yakında bunu tamamlayacağız. Ondan sonradan abonelerimizin tamamına veri gönderme şansımız olacak” diyerek, Gaziantep’teki durumu anlatması talebiyle sözü Enerjisa Toroslar Edaş Gaziantep İl Müdürü Mehmet Unsu’ya bıraktı.

Doğru irtibat konusunda da uyarılarını tekrarlayan Bakan Yardımcısı Tancan, “Aboneler kesintiden şikayet etmede haklılar, daha kötüsü iletişimdeki, başarısızlıktır. İnsanlara daima dürüst bilgileri, içten iletişimle sunabilirseniz, şirket olan güven sağlanmış olur. Sürekli değişen, bilgilerle müşteriye ulaşırsanız, şirketin güvenirliğini sarsar. Bu iletişimin de kuvvetlendirilmesi adına, iletişim bilgilerinin hızla güncellenmesi gerekir. Gaziantep’te birçok şirketin yaptığı uygulamayı, devreye almakta üstünlük var. İnsan bilince tepkisi bambaşka oluyor. Hiç veri alamayınca haklı olarak daha ayrı oluyor” dedi.

Mehmet Unsu’nun konuşmasında, “Bizler SMS ile data talep eden toplam 5 bin müşterimize planlı kesinti bilgisini veriyor. Müşterilerimiz kendi talepleri olmadan gönderdiğimiz vakit tepki çektiği için şimdilik durdurduk” demesi üzerine ise Tancan, “O süre bunu müşterilere duyuracaksınız. Veri sahibi elde etmek istiyorsanız, bize bildirin diyeceksiniz, sayıyı artıracaksınız. Bağlı bazı vatandaşlar rahatsız edilmek istemeyebilir. Onları rahatsız etmeyelim. Saygı gösterelim. Haberdar edinmek isteyenler için ise durumdan farkında olabilsin, tercihini size ulaştırsın. Siz de daha fazla aboneye durumu belirtin” biçiminde konuştu.

Bakan Yardımcısı Tancan’a destek veren Gaziantep Valisi Gül, “Gelen mesajları elde etmek istemiyorsanız, ‘şurayı tıklayın veya arayın’ diyebilirsiniz. Fazla kuvvet bir tatbik değil. Böyle bir uygulamanın hayata geçirilmesi fazla yardımsever olur” diye konuştu.

Laf isteyen Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu ise “Yeni aboneler için sözleşmelerin altından bu ibareler rahatlıkla alınabilir. Vatandaşın altına gelmesine de lüzum yok. Aplekişiniz var, link açarak, data güncellemesi yapılabilir. Süratli bir şekilde yapılırsa, hiç kimse elektriğin kesilmesi ile ilgili SMS’e itiraz etmez. Reklama giren iletiler varsa, ondan şikayetçi olabilir. Olmazsa olmazlarımızdan bir adam başına, bu koşul hepimizi rahatlatacaktır” ifadelerini kullandı.

E-ticaret yasasını hatırlattı

Bunun üzerine Tancan, “Ben de aynı görüşteyim, hangi vatandaş, elektriğin bir saat kesileceği bilgisinden neden rahatsız olur? Aksine hoşnut olur” ifadelerine yer verdi.

Söz alan Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan da 3 yıl önce meydana çıkan e-ticaret ve e-iletişim ile ilgili yasayı hatırlatarak, “Gelen reklam mesajlarına baktığınızda, iletiyi olmak istemiyorsanız, şu numaraya girin diyor. Güncellemede bu sistem içerisinde yürür. Yasal bir mecburiyet var. Siz göndermeye devam edin, altına o ibareyi koyarsanız sorun olmaz. Gönderilmesini istenmeyen iletiye böyle bir ibare koyarsanız, yasa bunu kabul ediyor” dedi.

“Ekipler eksik”

Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer, bölüştürme şirketinin bakım ve arızaya bakan ekiplerinin de beceriksiz olduğunu açıklama ederek, “Olay yalnızca bir SMS meselesi yok. Planlı kesintisi mesajını attınız, saatinde veremezseniz yine olmuyor. Ekiplerin çoğaltılmasını arttırılmasını talep ediyoruz. Planlanan saatte verilmiyorsa, o zaman oturup bunu düzeltmemiz gerekli” ifadelerine yer verdi.

“Zamanında enerji verilemezse cezai yaptırım uygulanır”

Bakan Yardımcısı Tancan, planlı bakım ve kesintiler için bahşedilen saat aşıldığında yayma şirketlerine yaptırım uygulanabildiğini hatırlatarak, “Yayılma şirketleri, planlı kesinti için verdiği saatte elekiriği vermezse, cezai yaptırım uygulanır” biçiminde konuştu.

Milletvekili Koçer ise 2 yıldır aralıksız iletişim bilgileri güncellemelerine değinerek, “Genel müdür 2 yıldır bir güncellemeden bahsetti. Güncelleme 2 yıl sürüyorsa, bunun oturup, tekrar görüşülmesi lazım. Daha önce konuştuk, bunların fazla daha süratli ve dinamik süreçte halledilmesi gerekli. Koca şehirde saatler süren elektir olmuyor. 186’dan arayan vatandaş, söylenen zamanda elektriğin gelmediğini söylüyor. Anons ya da mesaj bir işe haylaz. Ekiplerin yeniden planlanması gerekli. O gün vatandaş telefonlarımızı kitleniyor. Biz şirketi arıyoruz, yeterli bir bilgiyi alamadığımızı söyleyeyim, daha sonra da bilgilendirilmediğimizi de söyleyeyim. Sonuçta yurttaş bizi arıyor. Daha alıngan bir idare noktasında olmalıyız” diye konuştu.

Başkan Şahin’den tepki

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de elektrik bölüştürme şirketine tepki göstererek, 2014 yılında da yaşanan aynı sorunlar yaşandığını hatırlattı. Dağılma şirketinde sürdürülebilir ve doğru bir idare anlayışı ile hareket etmesi gerektiğini kaydeden Şahin, şöyle devam eti:

“Şehri iyi okumamız gerekli. Türkiye ne kadar büyüyorsa Gaziantep 3 katı büyüyor. Şehre geldiğinde, 2014 yılında elektrikle ilgili korkunç şikayetler vardı. Şehir karanlık, arazılar yapılmıyor, Üretilmiş gibi dışarı giden bir süreç vardı. Aynen bugünkü gibi. İkincisi de bütçede, yatırımda çok ciddi sorun vardı. EPDK’ya gittiğimizde, büyük toplantıda masayı devirdik biz. Şehrin derdini anlatmamız için masayı devirmemiz gerekiyordu. EPDK Başkanımızın, bakanımızın, milletvekillerimizin destek ve takibi ile koskocoman bir bütçe aldık.

Türkiye ortalamasının 20 katını aldık. Ulaşılabilirlik sorunu devam ediyordu. İdari olarak bir zafiyet vardı. O günün şartlarında çok önemli destek verildi. 2015 yılı itibariyle şikayetlerin azaldığı bir dönem yaşadık. Artık o verilen hızlı desteğin aynı şekilde devam etmesi gerekiyor. Sürdürülebilir ve içten bir idare anlayışı olmadığı için sözde sorunlarla karşılaşıyoruz. Hala asfaltın yaptıktan sonradan doğalgazın, elektrik direklerinin yer altına alındığı Gaziantep’ten ben utanıyorum. Dolayısıyla bunun sürdürülemez ve devam edilemez olduğunu düşünüyorum. Bize düşen ise sorunu içten saptama etmemiz ve buna tarafından gereğini yapmamız gerekiyor.”

Hatların üçte ikisi yer üstünde

Elektrik ve doğalgaz hatlarının üçte ikisinin hala yer altına alınamadığını kaydeden Başkan Şahin, “İdari ve parasal anlamda güçlenmemiz gerektiği kararı alınması gerektiği yönünde kanaat oluştu. En kayda değer şey güven. Güveni tesis etmek gerekir. Her birinizin bir marka değeri var, bu aşağıya düştüğü süre biz hiçbir şey yapamayız. Mali sorun olduğunda her tarafta bana bildirseniz, gereğini yapalım deseniz, işte ekip. Biz bu ekibe söyleyip de yapamadığımız hiçbir şey yok. Birbirimizi idare edelim, diyebileceğimiz durumumuz da değil. Halk soğukta kalırsa, elektrik kesilirse olmaz. Bunlar birbirimizi aldatma olur. Bu hatların üçte biri yer aşağıda. Üçte ikisinin de yer altına alınması gerekiyor. 70’li yıllardaki tahta betonlarla elektrik getiremeyiz. Bizim böyle duruşumuz var, bu şehrin böyle bir beklentisi var. Bu şehrin sanayicisi, insanı, en iyisini hak ediyor.

Bir belediyenin en nankör işi alt yapıdır. Bütçenin yarısından çoğunu yer altına gömdük. Yer altına gömdüğümüz hizmet yerine çiçek böcek dikseydim, şu anda Türkiye’nin en başarılı belediye başkanı olurdum. öyle nankör bir meslek ancak sağlık durumu gibi. Kaybetmeden anlaşılmıyor. Alt yapıya yaptığımız yatırıma bakın korkunç. Ayakkabısı olmayan bir adamı tiyatroya götüremezsin. Önce ayakkabıyı temin etmelisiniz. Bize bilgi kazanç gelmez, iletiyoruz, çözüm üretiyoruz. Yurttaş bize soruyor. Elektrik niye kesiliyor diyor. Belediye başkanlarını ve vekilleri suçluyorlar, hesap soruyorlar. Milletvekili ne yapsın, başkan ne yapsın. Kardeşim bütçem yok deyin, çaresine bakayım. Benim burada yönetimle ilgili olarak 24 olan kapasiteyi 4’e düşürdüysen eğer, bu sorun. Niye düşürüyorsun. Bunu 58’e çıkaracaksın” ifadelerini kullandı.

Başkan Fatma Şahin, konuşmasının son bölümünde Bakan Yardımcısı Tancan’a hitaben, “İyiki varsınız. Siz olmasaydınız, Mustafa Yılmaz başkanımız olmasaydı, bu şehir halkı elektrik de çökmüştü. Bu büyük kasaba karanlık, arızalarını yapamayan bir kent olmuştu. Vekillerimiz ve bakanlar, birebir peşine düşüp takip ediyor” dedi.

Enerji dağılım şirketlerini uyaran Şahin, “Kurumlar da gereğini gerçekleştirmek zorundadır. Eğer ama marka değerleri varsa, gereğini yapmak zorundalar. Eğer gereğini yapmıyorsalar biz gereğini gerçekleştirmek zorundayız” diye konuştu.

Toplantıya katılan gazeteciler ve siyasetçiler sorularını konunun muhataplarına yöneltirken, yaşanan sıkıntılar ile ilgili sitemlerini de dile getirdi.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İstanbul escort beylikdüzü escort bostancı escort avcılar escort esenyurt escort beylikdüzü escort bahçelievler escort ankara escort bayan çeşme escort