Gazeteci İlhami Işık Gelecek Partisi’ne katıldı! Davutoğlu’na danışman oldu

‘Balıkçı’ kod adıyla devletle 1990’larda görüşmeler yapan Işık, AKP’nin başlattığı çözüm sürecinde de ön plana çıktı.

PKK’yı yakından takip eden gazeteci Işık, 8 sene aradan daha sonra Abdullah Öcalan’ın avukatlarıyla görüşmesine izin verilmesinin yeni bir döneme sinyâl ettiğini açıklamıştı.

1980’DE ÖCALAN İLE TANIŞTI

Balıkçının Feneri isimli bir kitabı yer alan Işık, 1959 Batman doğumludur. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni hemen şimdi 1. sınıftayken terk etti. Işık, 1980 darbesi öncesi İlerici Gençlik Derneği’nin Doğu ve Güneydoğu sorumlusu oldu ve PKK elebaşı Abdullah Öcalan ile tanıştı.

ÖZAL DÖNEMİNDE PKK İLE TEMAS KURDU

1990’larda Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın başlattığı PKK ile temaslarda ödev aldığını saklamayan Işık, “Aracılık dönemim devletin kuvvetle problemi çözemeyeceğinin anlaşıldığı 24 Aralık 1995 tercih sonuçlarının ortaya çıkardığı tablo sonucu başladı. Devlet, Kürt meselesini şiddetle çözüleceğine pek kendisini inandırmıştı oysa seçim sonuçları bunun tam tersini doğurdu. Bu tablo devlette bir anlama değişikliği getirdi. Bugün itibariyle benim arabuluculuk yapmamın bir önemi kalmadı.” açıklaması yapmıştı.

SAADET PARTİSİ’NDEN BAŞKAN ADAYI OLMUŞTU

Dağıtılmış dergiler ve gazetelerde yazıları yayımlanan Işık, uzun zaman dokuma sektöründe etkinlik gösterdi. Siyaset ile de yakından ilgili olan İlhami Işık’ın ismi kamuoyu tarafından “Çözüm Süreci”nde duyuldu. Işık, son lokal seçimlerde Saadet Partisinin Batman belediye başkan adayı olmuştu.
 

Cok fazla teşekkürler
Sayın genel başkanım
Saygılarımla @Ahmet_Davutoglu pic.twitter.com/AqGcgHcjVS

— İlhami Işık (@dunya20101) April 10, 2021  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir