Evde teravih namazı nasıl kılınır, kaç rekat? Diyanet’e göre Teravih namazı kılınışı! Teravih namazı yatsı namazından önce mi kılınır?

Mübarek Ramazan ayına sayılı günler kala Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’tan teravih namazıyla ilgili tanımlama geldi. Günlerdir evde mi kılınacak, camilerde mi kılınacak sorusu da netlik kazanmış oldu. Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’ın, “Yaptığımız istişareler neticesinde teravih namazını camilerde yok evlerimizde kılmanın uygun olduğuna karar verdik” dedi. Kutsal üç aylardan sonuncusu olan Ramazan ayında oruç tutmaya başlayacak Müslümanlar 12 Nisan gecesi ilk teravih namazını kılacak. 13 Nisan günü yılın ilk orucunu tutulacak.

TERAVİH NAMAZI NASIL KILINIR, KAÇ REKATTIR?

Başta ülkemiz elde etmek üzere böylece fazla İslam ülkesinde teravih namazı cemaatle 20 rekât olarak kılınmaktadır. Teravih namazı, iki rekâtta bir ya da dört rekâtta bir selamlama verilerek toplamda yirmi rekât olarak kılınır. Hasta veya bitkin olanlar, yirmi rekâtın tamamını kılmakta zorlanırlarsa, bu fazileti kaçırmamak için teravih namazını sekiz rekât olarak da kılabilirler. Zira Peygamber Efendimiz şöyle buyurmuştur:

“Faziletine inanarak ve mükâfatını umarak Allah rızası için ramazan gecelerini (teravih vb.) ibadetlerle geçiren kimsenin geçmiş günahları bağışlanır.” (Buhari, Teravih, 1 (2008); Müslim, Namaz, 173 (759). Teravih namazı, yatsı namazının son iki rekât sünneti kılındıktan daha sonra eda edilir, yatsıdan önce kılınması caiz değildir. Vitir namazı ise genel olarak teravihten daha sonra kılınır.

Teravih namazı her iki rekâtta bir selamla kılınacaksa sabah namazının sünneti gibi kılınır. Dört rekâtta bir selamla kılınacaksa, ikindinin sünneti gibi kılınır. Vaktinde kılınmayan teravih namazı daha sonra kaza edilmez. Teravih namazının tamamı tek namaz hükmünde olduğundan bu namaz için baştan bir gaye tatmin edici ise de aralarda verilen selamdan daha sonra namazdan çıkılmış olduğundan baştan namaza başlarken baştan kasıt edilmesi ihtiyata daha uygundur.

606c24e179da3e0c38d11026

EVDE TERAVİH NAMAZI NASIL KILINIR?

Teravih namazının camide cemaatle kılınması sünnettir ve sevabı çoktur. Oysa salgın koşullarından dolayı bu sene evde kılınmasına karar verilmiştir.

– Yatsı namazının farzı ve son sünneti kılındıktan sonra teravih namazına başlanır.

– Amaç ettim Allah rızası için teravih namazını kılmaya, bana uyanlara imam oldum” diye kasıt ederek iftitah tekbirini alıp eller bağlanır.

-Sübhâneke okuınur.

-Sübhaneke’nin okunması bitince, Eûzü-Besmele, Fatiha ve bir sûre okunur. Rükû ve secdeleri yaptıktan daha sonra ikinci rekata kalkılır.

– Besmele, fatiha ve bir sûre okuyup rükû ve secde yapılır ve oturulur. İkinci rekatın sonundaki bu ilk oturuşta “Ettehiyyatü, Allâhümme salli ve Allâhümme barik” okunur ve üçüncü rekata kalkılır.

– Üçüncü rekatın başında Sübhaneke okunur. Sonradan Eûzü-Besmele, fatiha ve bir sure okunur. Sonradan rükû ve secdeler yapılarak dördüncü rekata kalkılır.

– Besmele, fatiha ve bir sure okunur peşinde tekrar rükû ve secdeler yapılıp oturulur.- Bu son oturuşta da Ettehiyyatü, Allâhüme salli, Allâhümme barik, Rabbenâ âtina ve Rabbena firli okuduktan sonradan selâm verilir. Bu Nedenle teravih namazının ilk dört rekatı kılınmış olur.

– Bundan sonradan ayağa kalkılarak tıpkı betimleme ettiğimiz gibi dörder rekat kılınmaya devam edilerek yirmi rekat tamamlanır.

– Daha Sonra da vitir namazı kılınır.

606c24eb79da3e0c38d11028

DİYANET’E KADAR TERAVİH NAMAZI KILINIŞI

Diyanet İşleri Başkanlığı teravih namazlarının 2’şer rekat olarak kılınmasını tavsiye etmişse de 4’er rekat olarak da kılınmaktadır.

Gaye:

Euzü Besmele çekilerek teravih namazına gaye edilir. “Hedef ettim Allah’ım senin rızan için teravih namazını kılmaya.” Sonradan tekbir alınır ve eller bağlanır.

1. Rekat

Sırasıyla “Sübhaneke duası” okunur, “Euzü besmele” çekilerek “Fatiha suresi” ile birlikte “Zammı sure ya da zammı sure yerine geçecek miktarda Kur’an-ı Kerim” okunur. Rüku ve secde yapılır.

2. Rekat

“Besmele, Fatiha ve zammı sure” okunur rüku ve secde yapılır ardındaki tahiyyata oturulur. İki rekat şeklinde kılınacaksa “Tahiyyat duası, Salli-Barik dualarıyla Rabbena duaları” okunur ve selamlama verilir. Eğer 4’er rekat olarak kılınacaksa birincil tahiyyata oturulduğunda “Tahiyyat duası ve Salli, Barik duaları” okunur sonradan üçüncü rekata kalkılır.

3. Rekat

“Sübhaneke”, “Euzü besmele, Fatiha ve zammı sure” okunur, rüku ve secdenin ardındaki dördüncü rekata kalkılır.

4. Rekat

“Besmele, Fatiha ve zammı sure” okunur, rüku secde yapılırak oturulur. Bu oturuşta “Tahiyyat duası, Salli-Barik ve Rabbena duaları”ı okunduktan sonradan sağ ve sol tarafa selamlama verilir. Teravih namazı toplam kaç rekat kılınacaksa rekatlarda atama bu şekilde devam eder.

TERAVİH NAMAZI YATSI NAMAZINDAN ÖNCE Mİ KILINIR?

Teravih namazı, yatsı namazından daha sonra kılınır. Yatsıdan önce kılınması caiz değildir. Vitir namazı ramazan ayında teravihten sonradan kılınır. Teravihten önce de kılınabilir. Teravih namazı her iki rekâtın sonunda selamlama verilerek kılınır. Dört rekâtta bir selamlama verilerek de kılınır. Vaktinde kılınmayan teravih namazı daha sonra kaza edilemez. Teravih namazının tamamı tek namaz hükmünde olduğundan bu namaz için yeniden bir hedef tatmin edici ise de aralarda verilen selamdan sonradan namazdan çıkılmış olduğundan, bitmiş namaza başlarken her yerde amaç edilmesi ihtiyata daha uygundur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir