Erdoğan’la görüşen Putin’den ‘Montrö’ vurgusu: Boğazlar rejimi korunmalı!

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bugün bir telefon görüşmesi yaptı.

Kremlin’den yapılan açıklamada, Rus liderin Erdoğan’a Montrö Sözleşmesi’nin hükümleri doğrultusunda belirlenen Boğazlar rejiminin korunmasının önemini vurguladığını belirtti.

Açıklamaya tarafından görüşmede ağırlıklı olarak Ukrayna krizi ile Suriye ve Libya’daki koşul ele alındı.

T.C. Cumhurbaşkanlığı Twitter hesabından paylaşılan mesajda da laf konusu görüşmede, “Türkiye-Rusya ilişkilerini geliştirecek hususlar ve bölgesel gelişmelerin ele alındığı” bildirildi.

Türkiye görüşmenin içeriğine dair detaylı bilgiler vermezken Kremlin’in açıklamasında Putin’in, Erdoğan’ın talebi üstüne Rusya’nın Ukrayna krizinin çözümüne dair fikirlerini paylaştığı ve bu konuda 2015 yılında imzalanan Minsk anlaşmalarının “alternatifsiz bir destek” olduğunu söylediği belirtildi. Moskova’nın manzara açısına göre Ukrayna bir yandan Minsk anlaşmalarındaki yükümlülüklerinden kaçarken, bir yana da Donbass bölgesinde durumu kızıştıracak provokatif eylemlerde bulunuyor.

ZELENSKİY ANKARA’YA GELİYOR

BU ARADA son dönemde Rusya ile gerilim yaşamış Ukrayna’nın Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy cumartesi günü İstanbul’a gelecek.

Burada yapılacak olan Türkiye-Ukrayna Yüksek Düzeyli Stratejik Konseyi’nin (YDSK) 9. toplantısına, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birlikte katılacak olan Zelenskiy’nin, Ukrayna-Rusya krizi ile ilgili olarak da Erdoğan’la görüş alışverişinde bulunması bekleniyor.

Son yıllarda ikili ilişkilerini stratejik ortaklık seviyesine çıkaran Türkiye ve Ukrayna öyle fazla iki taraflı savunma sanayi projesine imza attı. Bu kapsamda Ukrayna Türkiye’den fazla sayıda SİHA (silahlı insansız hava aracı), İHA (insansız hava aracı) ve bunların yer denetleme istasyonlarını satın alırken, Türkiye de Ukrayna’nın Nikolayev kentindeki Okean tersanesinde Ukrayna ile ortak korvet üretmeyi planlıyor.

Ayrıca Ukrayna uçak şirketi Antonov kadar üretilen LAHZA-178 kargo uçağının karşılıklı üretimi de iki ülke arasında halihazırda tartışma edilmekte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir