Erdoğan’dan yeni 128 milyar dolar açıklaması: Yer değiştirdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “128 milyar dolar ne buhar olmuştur ne de birilerinin cebine girmiştir. Ekonominin aktörleri ve vatandaşımız aralarında dolaşıma girmiştir.” dedi.

Cumhuriyet Irk Partisi’nin (CHP) “128 milyar dolar nerede?” sloganıyla başlattığı kampanyaya destek çığ gibi büyürken, Hak ve Yeniden Yapılanma Partisi (AKP) lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Türkiye Büyük Halk Meclisi (TBMM) grup toplantısındaki konuşmasında iddialara yanıt verdi.

“128 milyar dolar ne buhar olmuştur ne de birilerinin cebine girmiştir.” diyen Erdoğan, “Ekonominin aktörleri ve vatandaşımız aralarında dolaşıma girmiş, yer değiştirmiştir ve kayda değer bir kısmı Merkez Bankası’na geri dönmüştür.” ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN: KİMİN, NE ZAMAN VE NE DEK DÖVİZ ALDIĞI BELLİ

Türkiye’nin büyük şirketlerden hangilerinin döviz borcu pozisyonlarını kapattıklarının emin olduğunu, fakat bunları kendilerinin söylemesinin dürüst olmayacağını gösteren Erdoğan, “Kim, ne vakit, ne değin miktarda döviz aldı, altın aldı? gibi bir soru, saçma olmasının ve hukuki olarak kabahat teşkil etmesinin ötesinde, ilk elden milleti suçlamaktır.” diye konuştu.

Erdoğan besbelli 128 milyar dolar diye gerçekle ilişkisi olan bir rakam olmadığını belirterek, “Piyasa denilen bu dinamik sistemde ola ki bu anda bile milyarca dolar el değiştiği için rakam yenileniyor. Her ne kadar Merkez Bankası Başkanımız (Şahap Kavcıoğlu) da, Hazine ve Maliye Bakanımız (Lütfi Elvan) da meseleyi etraflıca anlattıysa da bunlar duymak isteyen kulaklara ulaşıyor.” dedi.

YURTTAŞ 54 MİLYAR DOLAR DEĞERİNDE DÖVİZ VE ALTIN ALDI

CHP’nin “128 milyar dolar nerede?” kampanyasını “perişan” diye nitelendiren Erdoğan, “Merkez Bankası 2019 ve 2020 yıllarında, küresel ekonomide yaşanan gelişmeler ve bilhassa salgının yol açtığı engebeli süreci idare etmek için çok ciddi döviz işlemleri yürütmek mecburiyetinde kalmıştır. Yabancı sermaye çıkışı ve reel sektörün döviz cinsinden borcunu azaltma gayretleri döviz talebini artırmıştır.” ifadelerini kullandı

Son iki yılda Merkez Bankası kaynaklarından 30 milyar doların cari açığın finansmanı için kullanıldığını aktaran Erdoğan, “Yabancı sermaye çıkışı için kullanılan sayı 31 milyar doları bulmuştur. Hakiki sektörün döviz cinsinden borcunu eksilmek için talep ettiği kaynak da 50 milyar dolara ulaşmıştır. Vatandaşlarımız da 54 milyar dolar karşılığı döviz ve altın alarak, tasarruf tercihlerinde değişikliğe gitmiştir.”

ERDOĞAN “ŞİRKETLER KENDİSİ AÇIKLASIN” DEDİ

Erdoğan döviz bölge şirketleri birincil kez imaen de olsa telaffuz etti. Erdoğan şunları söyledi: “Türkiye’den bu dönemde hangi yabancı anapara sahiplerinin, ne kadarlık bir meblağla çıktığı da bellidir. Bizim söylememiz olmaz ama onlar kendileri bunu açıklayabilir. Reel sektörden hepsi de ülkemizin birincil 500’ü, ilk bini içinde bulunan şirketlerden hangilerinin döviz borcu pozisyonlarını kapattıkları da bellidir.” 

“Vatandaşımızın aldığı döviz ve altına gelince…” diyen Erdoğan, “Vatandaşımız dövizle ya da altınla biriktirmek istiyorsa, onu da diğer türlü davranmaya zorlayamayız. Tüm bu hakikatler anlaşılır biçimde ortadayken, Türkiye’nin itibarını çökertmek, kredibilitesine yaralamak, yatırımcıların güvenini sarsmak için yürütülen “128 milyar dolar nerede” kampanyasını siyasi muhalefet saikiyle anlatmak muhtemel değildir.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir