Erdoğan, Zelenskiy ile görüştü: Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü güçlü bir biçimde savunduk

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’a gelen Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile İstanbul Tarabya’daki Huber Köşkü’nde bir röportaj gerçekleştirdi.

Mülâkat sonrası düzenlenen karşılıklı basın açıklamasında Erdoğan, “Ukrayna Devlet Başkanı’nı ülkemizde ziyaret etmekten büyük bahtiyarlık duyuyorum. Konsey Toplantısı vesilesiyle yayınladığımız müşterek bildiride de yayınlandığı üzere stratejik ortaklığımızı daha da tahkim ettik. İkili ilişkilerimizi etraflıca ele aldık. Türkiye olarak Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü ve egemenliğini dinç bir biçimde savunduk” dedi.

“Kırım’ın ilhakını tanımama prensibimizi bir defa daha tasdik ettik. Anavatanlarını terk etmek zorunda kalan Kırım Tatarlarının hayatlarını iyileştirmesi bizim için insanı bir mesuliyettir” ifadelerini kullanan Erdoğan, Ukrayna ile akıl birliği içinde olmaktan ‘memnun etme duyduğunu’ kaydetti.

Erdoğan hem, “Ev projesi için henüz ilk maddesel adımı atmış olduk. Cami projesinde de yakın zamanda ilerleme kaydetmeyi ümit ediyoruz” dedi.

“HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERMEYE HAZIRIZ”

Karadeniz’deki gerilimle ilgili konuşan AKP’li Cumhurbaşkanı, şunları söyledi:

“Karadeniz’in bir rahat ve barışma denizi olmaya devam etmesi esas hedefimizdir. Müşterek coğrafyamızda gerilimin artmasını özlem etmiyoruz. Bu minvalde Ukrayna’nın doğusundaki durum ile ilgili düşünce alışverişinde bulunduk. Mevcut krizin dostane ve diplomatik yöntemlerle çözülmesi gerektiğine inanıyoruz. Endişe verici gerilimin son bulmasını diliyoruz. Gereken her türlü desteği vermeye hazırız. Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Ukrayna Özel Gözlem Misyonu’nun herhangi bir kısıtlamaya maruz kalmadan görevini yerine getirmesini önemsiyoruz. Gerekli şartların sağlanması ve gözlemcilerin can güvenliklerinin temini zaruridir.”

“İŞBİRLİĞİMİZ ÜÇÜNCÜ ÜLKELERE KARŞI DEĞİLDİR”

Erdoğan, Ukrayna ile Türkiye’nin işbirliğine ilişkin şu değerlendirmede bulundu:

“Ukrayna ile ilişkilerimizde savunma sanayii bir öteki manâlı boyutu teşkil ediyor. Siyasi ve savunma konularının birbiriyle bağlantısı dikkate alarak, dışişleri ve savunma bakanlarımızın katılımıyla 2+2 yeni bir platformda istişarelerimizi başlattık. Bu şekilde ülkelerimiz arasındaki eşgüdümü pekiştiriyoruz. İşbirliğimiz hiçbir surette üçüncü ülkelere karşısında bir teşebbüs değildir.”

TURİZM MESAJI

Turizme de değinen Erdoğan, “Malumunuz, güvenli turizm sertifikasıyla misafirlerimizi risklerden en uzak şekilde ağırlayacak bir sistem kurduk. Geçen seneden edindiğimiz tecrübelerle geliştirdiğimiz tedbirler ve kitlesel aşılama kampanyamız doğruca Ukraynalı dostlarımızı bu sene da güvenli bir ortamda davetli edeceğiz” mesajını verdi.

ZELENSKİY: TÜRKİYE’NİN DESTEĞİ ÖNEMLİ

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ise şunları dile getirdi:

“Stratejik ortaklığın 10. sene dönümünü kutluyoruz. Konu yelpazesi ve ikili diyaloğumuzun yoğunluğu bu ortaklığın iddiaya göre olmadığını gösteriyor. Bugün vardığımız bütün anlaşmaların da başarılı olacağına inanıyorum. bununla beraber Türkiye’nin egemenliğimizin ve toprak bütünlüğümüzün tekrar tesis edilmesi konusundaki desteği Ukrayna için son derece önemlidir. Sayın Cumhurbaşkanından bu desteğin devam ettiğini ve gelecekte de Türkiye’nin tutumunun değişmeyeceğini duyduğuma sevindim. Bugün geçici olarak işgal edilmiş Ukrayna toprakları olan Donbass ve Kırım hakkında Türk tarafına veri verdim. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kırım Platformu formatına ve 23 Ağustos’ta gerçekleştirilecek törene katılacağı için teşekkür ediyorum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir