Erbil Havalimanı nerede? Erbil neresi, hangi bölgede? Erbil uçak seferleri ne zaman başlayacak?

Erbil Havalimanı nerede sorusu Erbil Havaalanı’na yapılan füze saldırı ardından sık sorgulanmaya başladı. IKBY Güvenlik Ajansına tabi anti terör güçleri, saldırıya ilişkin yaptığı açıklamada, minimum bir füzenin Erbil Uluslararası Havaalanı’nı maksat aldığını açıkladı. IKBY İçişleri Bakanlığı da konuyla ilgili açıklamasında, Erbil Uluslararası Havaalanı çevresinde bir patlama sesi duyulduğunu kaydetti. Açıklamada, soruşturmanın devam ettiği ve yakında patlamayla ilgili daha pozitif bilgi paylaşılacağı belirtildi. Saldırının drone ile yapıldığını açıklandı. Olayda can kaybı yaşanmadığı belirtilirken, bir depoda zarar meydana geldiği açıklama edildi.

ERBİL UÇAK SEFERLERİ NE VAKIT BAŞLAYACAK?

Erbil Havalimanı’na dronla düzenlenen hava saldırısı sebebiyle havalimanı uçuşlara kapatıldı. Türk Hava Yolları’nın İstanbul-Erbil seferini yapan uçağı da Ankara’ya geri dönmek zorunda kaldı. Uçak saat 23.00’da Ankara Esenboğa Havaalanı’na iniş yaptı. Uçuşların ne vakit başlayacağına dair henüz resmi bir tanımlama bulunmuyor.

60782e8fc8c373220c2de97c

ERBİL NERESİ, NEREYE BAĞLI?

Erbil nerede? sorusu gündemi yakından peşine düşüp takip edenler kadar araştırılıyor. Erbil, batıda Suriye ve Ürdün, kuzeyde Türkiye, doğuda İran, güneyde Suudi Arabistan ve Kuveyt ile komşu olan Irak’ın sınırları içinde bulunmaktadır. Erbil, Irak’ın Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin başkenti ve en büyük şehridir. Şehrin nüfusu 1,1 milyon civarındadır . Nüfus Kürtler, Türkmenler, Araplar, Keldani ve Süryani Hıristiyanlardan oluşur.

Son yıllarda Şehrin büyük bir ticaret ve alışveriş merkezine dönüştürülüp Ortadoğu’da Dubai ile yarışır bir kent olması planlanmaktadır. Hesaplı ve sosyal açıdan keskin değişim görebilen Erbil, yapımı bitmiş 6, hala yapılmakta olan çoğu alışveriş merkezi’ne (Family Mall, Majidi Mall, Tablo Mall,Royal Mall, Mega Mülk, Hawler Mall) sahiptir. Parasal sistemi az önce bulunmayan Erbil’de bankacılık gelişmemiştir ve ticaret nakit para üzerinden dönmektedir. Kullanılan para birimleri ise genelde Irak Dinarı ve Amerikan dolarıdır. Erbil, en pahalı kentler sıralamasında Orta Doğu’da kayda değer bir konumdadır. Erbil, Orta Doğu’da yaşanabilecek en iyi kentler arasındadır.

ERBİL HAVALİMANI NEREDE?

Irak’ın kuzeyindeki Erbil şehrinde yer alan havalimanı, Irak Kürdistanı Başbakanı Neçirvan Barzani İdris göre oluşan bir kurul aşağıda, Kürdistan Bölgesel Yönetimi tarafından işletilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir