Emekliye çifte zam müjdesi! SSK, Bağ-Kurlular bu habere dikkat!

Paylaş

Çalışma hayatının büyük kesimini oluşturan memur ve memur emeklilerinin yüzünü güldürecek haber geldi. Enflasyon verilerinin TÜİK tarafından açıklanmasının ardından yıl sonunda memur ve emekliye yapılacak enflasyon farkı da şekillenmeye başladı. Şu anki enflasyon farkı ile en düşük memur emeklisi aylığı yıl sonunda yüzde 6,23 zam ile 3 bin 480 TL’ye çıkacak…

Paylaş

Memur ve emekli memurları heyecanlandıran gelişme. Ocak ayında, çifte zam gelebilir. Ağustos ayında gerçekleşen toplu sözleşme kararlarına göre, memur ve memur emeklilerine ocak ayında yüzde 5 zammın yanı sıra, enflasyonun yüzde 3’ü geçmesi durumunda enflasyon farkı kadar da zam yapılacak.

Paylaş

TÜİK tarafından açıklanan enflasyon verilerine göre, Temmuz, Ağustos ve Eylül ayı enflasyonu yüzde 4,23’e ulaştı. Böylelikle yılın ikinci altı ayı için belirlenen yüzde 3’lük enflasyon sınırı da aşıldı. Bundan sonra yüzde 3’ün üzerindeki her oran memur ve emekli memur maaşlarına zam olarak yansıyacak.

Paylaş

Yılın son çeyreğine girilmeden önce, memur ve emekli memur için enflasyon farkı, yüzde 1,23 oldu. Ocak ayında yapılacak zammı belirleyecek enflasyon farkı için şimdi gözler Ekim-Kasım ve Aralık aylarının enflasyon rakamlarına çevrildi.

Paylaş

Eğer TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamları aynı şekilde yüksek gelmeye devam ederse, memur ve emekli memura yapılacak zam da aynı oranda yükselecek. Enflasyon rakamlarının düşük gelmesi durumunda da yine yapılacak zam oranı düşecek.

Paylaş

YÜZDE 7,21 ZAM BEKLENİYOR

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından paylaşılan değerlendirmelere göre, 2021 yılının ikinci yarısı için enflasyonun toplamda 5,21 oranında olması bekleniyor.

Paylaş

Eğer enflasyon rakamları Merkez Bankası’nın tahmini gibi olursa, bu da memur ve emekli memur için enflasyon farkı olarak yüzde 2,21 oranında bir zam geleceği anlamına geliyor. 

Paylaş

Toplu sözleşmede imzalanan yüzde 5’lik zammın üzerine, yüzde 2,21’lik enflasyon farkı eklendiğinde ise 2022 Ocak ayında gerçekleşecek artış, yüzde 7,21’e ulaşacak. 

Paylaş

Şu anda bir memur emeklisi en düşük 3 bin 275 TL, 90 kuruş aylık alıyor. Temmuz-Ağustos ve Eylül aylarında oluşan enflasyon farkı (1,23) ile yüzde 5 zam eklendiğinde toplamda 6,23 oranında bir zamla, en düşük memur emeklisi aylığı 3 bin 480 TL’ye çıkacak.

Eğer yıl sonu enflasyon rakamları Merkez Bankası’nın beklentisi gibi gerçekleşirse, yüzde 7,21 oranındaki enflasyon farkı ve yüzde 5 zam ile en düşük memur emeklisi aylığı 3 bin 512 TL’yi bulacak.

Emekli Emekli memur Maaş Aylık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir