Emekli amirallerin gözaltı süresi uzatıldı

Montrö bildirisi nedeniyle gözaltına alınan 10 emekli amiralin gözaltı süresi dört gün daha uzatıldı. Avukat Celal Ülgen, “Geçtiğimiz bu dört günde hiçbir açıklama alma girişimi olmamıştır. Elinizde kanıt var ise neden açıklama alma işlemleri başlatılmadı?” diye sordu.

Avukat Celal Ülgen, Montrö  bildirisi nedeniyle 10 emekli amiralin gözaltı süresinin dört gün daha uzatıldığını duyurdu. Nezaret süresinin 4+4+4 şeklinde ilerlediği gösteren Ülgen, şunları kaydetti: “Üçüncü dört jurnal dilimi de kullanabilirler. Çünkü yaşları sebebiyle gözaltına alınmayan açıklama vermeleri için çağrılan dört emekli amiralin de ifadesi pazartesi günü alınacak. Bir günde hepsinin ifadelerini edinmek muhtemel değil.”

Birgün’e tanımlama yapan Ülgen, gözaltı sürelerinin 2018 yılının Temmuz ayında çıkan Terörle Çaba Kanunu’nun geçici maddesine kadar uzatıldığını belirtti. Söz konusu maddenin geçerliliği, 25 Temmuz 2022’de sona erecek.

‘DELİL VAR İSE NEDEN İFADE ALMA İŞLEMİ BAŞLATILMADI’ 

Gözaltının yapıldığı tarihten itibaren delillerin toplanması ve işlemlere başlanması gerektiğini bildiren Ülgen, “Geçtiğimiz bu dört günde hiçbir açıklama alma girişimi olmamıştır. Bu şöyle bir çelişki yaratmaktadır. Elinizde yeterli kanıt bulunmuyorsa kaslı kesin olmama de bulunmamaktadır. O süre niçin gözaltı yapıldı. Elinizde kanıt var ise niçin ifade alma işlemleri başlatılmadı?” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir