Ekrem İmamoğlu’ndan 23 Nisan tören alanında tepki: Paran yoksa iste zavallı

23 Nisan Milli Hakimiyet ve Çocuk Bayramı dolayısıyla Taksim’de düzenlenen törende organizasyonun baştan savma yapıldığını gösteren İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, merasim alanında sohbet ederken, İl Ulusal Eğitim Müdürü Levent Printer’yı kınadığını söyledi. İmamoğlu, “Paran yoksa valilikten iste, yoksa büyükşehirden iste. Zavallı” dedi. Benzer özensizliğin geçen yıl da olduğunu söyleyen İmamoğlu, “İstanbul’a yakışmıyor. Baştan Savma bir insan. Değerlerine vefalı bir insan olduğunu düşünmüyorum” dedi.

Törenin arkasından CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu ile bir vakit sohbet eden İmamoğlu, törenin baştan savma yapıldığını belirtti. İmamoğlu “İstanbul Büyükşehir Belediyesi burada. Beyoğlu Belediyesi’yle çelenk sipariş verme töreni yapıyorsun İl Ulusal Eğitim Müdürü. Paran yoksa valilikten iste, yahut büyükşehirden iste. Zavallı. Sabahın köründe yapıyorsun, zaten sokağa çıkma yasağı var. Bari 10.00’da yap. Milli Eğitim Müdürlüğü’nün faaliyeti değil ama… 23 Nisan’la ilgili birkaç cümle etsene. Ulusal egemenlikle ilgili, çocuklarla ilgili… Faaliyet raporu sundu spiker bize ve gitti. Zavallılık yani, zavallılık” dedi.
 

Taksim’deki 23 Nisan töreninde, organizasyonun özensizliğine tepki belirten İBB Başkanı İmamoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Levent Printer için “Paran yoksa valilikten iste, yoksa büyükşehirden iste. Zavallı. İstanbul’a yakışmıyor. Özensiz bir insan” dedi.https://t.co/3QPkFWeMqZ pic.twitter.com/oJIToUduZ3

— ANKA Haber Ajansı (@ankahabera) April 23, 2021

“İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜNÜ KINIYORUM”

İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu’nun “Dostlar alışverişte görsün” karşılığını vermesi üstüne Ekrem İmamoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Zavallılık, zavallılık. Çok üzücü. Cilalı kapanma var, kapanalım. Ama şu bayramı şurada Valilik teftiş etmeliydi, dikkatli ahenkli yapmalıydı. Çelenk atama kısmına bile katkı sunmuyorsun, biz devreye girmek zorunda kalıyoruz. Siyasi partileri anons ediyoruz falan. Değil hükmünde. Fazla acı. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü’nü kınıyorum. Çok hadsiz bir bayram çelenk yatırma töreni yaptı.”

KAVUNCU: KONGRELERİNİN YÜZDE 1’İ DEĞIN ITINA GÖSTERİLSEYDİ…

Buğra Kavuncu da AK Parti’nin pandemi döneminde yaptığı kongreleri hatırlatarak, “Kongrelerinin yüzde 1’i değin itina gösterilseydi teftiş aşağıda hoş bir şekilde kutlanırdı” dedi. Kaftancıoğlu da “Kongreden de ziyade 23 Nisan’ı kutluyoruz. 23 Nisan Çocuk Bayramı’nda bir tane bile çocuk olmaması, 9’da gelip bir an önce yapıp ‘dostlar alışverişte görsün’ diye yaptılar. Yakışıyor mu İstanbul’a?” sözleriyle tepkisini dile getirdi.

İMAMOĞLU: DEĞERLERİNE SADIK BİR İNSAN OLDUĞUNU DÜŞÜNMÜYORUM

İBB Başkanı İmamoğlu ise “İstanbul’a yakışmıyor. İstanbul İl Ulusal Eğitim Müdürü bunu ilk kere da yapmıyor. Benzer özensizlik geçen yıl de vardı. Bu yıl de var. Baştan Savma bir insan olduğunu düşünüyorum. Değerlerine vefalı bir insan olduğunu düşünmüyorum” dedi.

VALİLİKTEN YANIT: ÖZENSİZ VE YAKIŞIKSIZ

İmamoğlu’nun sözleriyle ilgili yazılmış bir yorumlama yapan İstanbul Valiliği ise, “Tüm yetkililer kadar çelenk töreninin nasıl yapılacağının bilinmesine rağmen, tören ardından ilgili halk görevlileri hakkında sarf edilen sözler, en hafif manada ‘baştan savma ve yakışıksız’ bir dilin tezahürü olmuştur. 23 Nisan gibi, ulusumuzun birlik ve beraberliğini simgeleyen böylesine özel bir günde kullanılan üslubu ve sergilenen tavrı kamuoyunun takdirlerine sunuyoruz” denildi.