Dünya Günü 2021 nedir, Google’da neden Doodle oldu? 22 Nisan 2021 Dünya Günü tarihçesi!

22 Nisan Perşembe günü kutlanan Dünya Günü, Google Doodle tasarımı ile gündeme geldi. Dünya Günü ile ilgili Google göre çevresel tehditlere uyarı çekmek nedeniyle bir özel gün düzenlenmesi fikri ile doodle hazırlandı.

DÜNYA GÜNÜ NEDİR?

İlk olarak San Francisco’da 1969 yılında düzenlenen Ulusal UNESCO Dünya Konferansında John McConnell göre dünyamızın yaşamı ve güzelliğini kutlayarak karşı karşıya kaldığı çevresel tehditlere dikkat sürüklemek amacıyla bir özel gün düzenlenmesi fikri ile ortaya çıkmıştır.

John McConnell, Dünya Günü kutlamaları için tarih olarak ekinoks zamanı yani 21 Mart’ı önermiştir. Sonradan ise çevre sorunlarına büyük bir kamuoyu ile tepki belirten birincil hareket, Wisconsin Senatörü Gaylord Nelson’un desteği ile ve Denis Hayes’in organizatörlüğünde 22 Nisan 1970 günü birincil Dünya Günü kutlamaları olarak tarihe geçmiştir. Bu kutlamalara yaklaşık 20 milyon kişi katılmış, çoğu konferans ve sempozyum düzenlenerek, çevre sorunlarına dikkat çekilerek ABD’nin birincil ‘Temiz Hava Yasası’ ve ‘Temiz Su Yasaları’ hazırlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir