Devletten aldığı destekle çiftlik sahibi oldu, şimdi ailece çalışıyorlar

İnşaatlarda alçıpan işi yapan 3 çocuk babası Alaattin Esas (44), kışın işsiz kalması nedeniyle kendi işini yapmaya karar verdi. Bunun üzerine araştırma yapan Temel, Broiler tavuk çiftliği kurmak için Tarım ve Kırsal Kalkınma Kurumu (TKDK) Elazığ İl Koordinatörlüğüne başvuruda bulundu. Projesi onaylanan Esas, yüzde 45’lik takviye alarak geçen sene Ocak ayında merkeze emrindeki Kurt Akarsu köyünün Çolaklı mezrasına çiftliğini kurdu. 1,5 milyon liralık yatırım yapan Esas, 18 dönüm üzerine 2 bin 270 metrekare büyüklüğündeki 25 bin kapasiteli tavuk çiftliği ile üretime geçti. Esas’i ailesi de yalnız bırakmadı, eşi ve çocukları da dört koldan çalışmaya başladı.

İlk etapta 2 sene baştan başa araştırma yaptığını aktaran Alaattin Esas, “Bu meslek kafama yattı. Öz kaynakları da tedarik ettikten sonra işe girişmeye karar verdim. TKDK’daki personellerle görüştüm ve sağ olsun fazla muavin oldular. Nihayetinde işe başladık. Zaten inşaatçı olduğum için çoğu yeri de kendim yaptım ve bitirdim. Şu an işletmeyi ailecek yürütüyoruz, gayet de memnunuz. Daha önceleri inşaatta yazın çalışırken kış ayları boşta kalıyorduk. Epey süre kaybı ve maddesel olarak da iyi geçmiyordu. Şu lahza ise yılın 12 denilebilecek şekilde işimizin başındayız. Vatana, millete ayrıca kendimize faydamız oluyor. Fazla da memnunum” dedi.

Devletten yüzde 45 destel alarak 1,5 milyon lira maliyet ile çiftliğini kurduğuna değinen Temel, “Allah, devletimizden razı olsun. Onların desteği olmamış olsaydı bu işe girişme cesaretinde de bulunamazdım, şiddet olurdu. Ayrıyeten bu projeyi hazırlarken eşim, çocuklarımdan ve dostlardan da destek aldım. Buradan herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Çok hoş bir meslek, tüm girişimcilere de nasihat ederim. Kayda Değer olan işini severek yerine getirmek, işini yaptıktan sonra bezginlik yok, gerisi Allah’a kalmış. Hem pandemi bizim için çok sorun olmadı. Sebebi ise zaten kendi işletmemiz, TKDK çerçevesinde yaptık, ikâmetgâh yerlerinden uzak, gayet gürültüsüz, ağırbaşlı ve hijyenik bir ortamdayız. Salgın meslek olarak da sıhhat açısından da etkilemedi” diye konuştu.
Eşine defalarca takviye verdiğini belirten Emine Temel de, “3 çocuk annesiyim ve eşime yardımcı olmaya çalışıyorum. Eşim daha önceleri inşaatlarda çalışıyordu ve işi fazla zordu. Sonrasında ise bu işi yapmaya karar verdi ama ben bu işi yapmamasını söyledim. Daha sonrasında ise destek verdim ve şu an işimiz fazla hoş. Allah’a fazla şükür işimizin başındayız. Keza burada evimiz de var ve çok şükür hayatımız iyi gidiyor. Pandemiden de fazla pozitif etkilenmedik çünkü sürekli üretimdeyiz ve işimizin başındayız. Kadınlar ise eşlerine destek çıkıp kesintisiz ardındaki dursunlar” biçiminde konuştu.

Lise son sınıf öğrencisi çocuklarından Sait Esas (18) ise “Biz burada babama takviye veriyoruz ve birlikte çalışıp beraber kazanıyoruz. Desteklerimiz aldık çok razıyız ve hoş bir yatırımdır. Benim de bu sene okul bitiyor ve sınava gireceğim. Üniversiteyi okuyup başka bir mesleğe atılmayı da düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Kamil Can Kılıç – Rıdvan Yeşilırmak – Hamdin Kılıç
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir