Devlet hastanesindeki 6 günlük tedavi için 20 bin TL fatura çıktı

Meme kanseri ameliyatı için Azerbaycan’dan Türkiye’ye gelerek ameliyat olan ama memleketine bu arada yeni alıcı koronavirüs (Covid-19) testi artı meydana çıkan Zulfıyya Ismayılova’ya, 6 gün kaldığı Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim Araştırma Hastanesi takriben 20 bin TL tutarında fatura çıkardı.

Faturada jurnal pandemi bakım ücreti 2 bin 668 TL olarak yer aldı. Ismayılova’nın Türkiye’de yaşamış arkadaşı D.B., “Doktorlar bile faturayı görünce şok oldular. Bize ‘sesinizi duyurun herkes bilmeli’ dediler” diye konuştu.

Hastane göre yapılan açıklamada ise, “Hasta, Covid-19 servisinde yatmış. Faturada fiyatı artıran pandemi bakım hizmeti var. Bu ücret Sıhhat Bakanlığı’nın belirlemiş olduğu fiyat üzerinden faturaya yansıtılmıştır” denildi.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre D.B, “Yurtdışı hasta olduğundan acil serviste yapılan tüm işlemlerin ücreti peşin tahsil edildi. Hastanın deneme sonucu fazla çıktığından konaklama tesisleri kabul etmediği için aynı hastanenin servis katında sosyal hasta adı aşağı 10 gün kalmasına müsaade edildi. Hasta kliniğe birincil yatırıldığında günlük yatak ücretinin 148 TL olduğunu öğrenebildik ve içimiz rahatladı” diye konuştu.

D.B. hastanede 6 gün yatan hastanın güncel borcunu öğrediklerinde şok yaşadıklarını dile getirerek, “Benim hastam da 3 bin TL ödeme yapıp diğer borcu taksitlendirmeye gitti. Ödeyemezse kanser ameliyatı için 6 ay sonra kontrole geldiğinde sınır kapısından içeri alınmayacak veya alınıp emniyet ve hak birimlerinde süründürülecek” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir