Deva Partisi Ekonomi ve Finans Politikaları Başkanı İbrahim Halil Çanakcı Kimdir, Kaç Yaşında?

Son dönemlerde merak edilen isimler arasında yer alan İbrahim Halil Çanakçı ismi vatandaşlar tarafından merak edildi. Katıldığı programlarda yorumlarıyla dikkatleri üzerine çeken DEVA Partisi  Ekonomi ve Finans Politikaları Başkanı İbrahim Halil Çanakcı ismi gündeme geldi. Arama motorlarında araştırmalarını sürdüren vatandaşlar, İbrahim Halil Çanakçı’nın hayatını ve kariyerini araştırdı.

Birçok konu hakkında yorumlarda bulunan İbrahim Halil Çanakcı ismi gündemde yer alıyor.

Vatandaşlar tarafından İbrahim Çanakçı hayatı arama motorlarında araştırılarak merak ediliyor.

İbrahim Çanakçı Kimdir?

1962 yılında Elazığ’da doğdu. Elazığ Lisesini bitirdikten sonra 1985’te Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünden mezun oldu. Devlet Planlama Teşkilatı’nda 1986 yılında uzman yardımcısı olarak göreve başladı. 1992 yılında uzman oldu. 1989-1991 yılları arasında ABD’de Michigan State Üniversitesinden Ekonomi konusunda yüksek lisans derecesi aldı. Evli ve iki çocuk babasıdır.

İbrahim Çanakçı Kariyeri

Kamu görevine Devlet Planlama Teşkilatında 1986 yılında başladı. Mayıs 1994 – Aralık 2000 tarihleri arasında Devlet Planlama Teşkilatında Konjonktür Dairesi Başkanlığı görevini yürüttü. Aralık 2000’de atandığı Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nda Ekonomik Değerlendirmeler Dairesi Başkanı ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu İkinci Başkanı olarak görev yaptı..2003-2014 yılları arasında Hazine Müsteşarı olarak görev yaptı. Bu dönemde, Finansal İstikrar Komitesi, Tarımsal Destekleme Yönlendirme Kurulu, Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu, Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu gibi çok sayıda kurul ve komitede üyelik yaptı.Dünya Bankası ve diğer çok taraflı kalkınma bankalarında Türkiye’yi Guvernör olarak temsil etti. İslam Kalkınma Bankası ve yan kuruluşlarının Yönetim Kurullarında İcra Direktörü görevinde bulundu.2014-2016 Yıllarında Washington’da Türkiye ve yedi Doğu ve Orta Avrupa Ülkesini temsilen Uluslararası Para Fonu İcra Direktörleri Kurulu’nda İcra Direktörü olarak görev yaptı.2017-2019 yıllarında Cidde’de İslam Kalkınma Bankasında “Başkan Özel Danışmanı” olarak çalıştı.

9 Mart 2020 tarihinde Ali Babacan tarafından kurulan Demokrasi ve Atılım Partisi’nin kurucu üyeleri arasında yer aldı. Halen partinin Ekonomi ve Finans Politikaları Başkanlığı görevini yürütmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir