Deniz suyu saçı nasıl tesirler?

Deniz suyunun saçın yapısı ve hoşluğu üzerindeki tesiri konusunda iki zıt görüş vardır. Birtakım bireyler muhakkak deniz suyunun saçlara ziyanlı olduğunu sav ediyor ve denize girdiklerinde saçlarını ıslatmamaya çalışıyorlar. Kimileri ise tam aksine deniz tuzunun saçın yapısı üzerinde olumlu tesiri olduğuna, onu güzelleştirdiğine ve ona doğal bir parlaklık ve hoşluk verdiğine inanıyor.

Uzmanlar, deniz suyunun bedenimiz üzerinde, yani cilt ve tırnaklar üzerinde uygun bir tesiri olduğunu söylüyor. Lakin saça yararları hakkında görüşleri ayrılıyor. Deniz suyunun saç derisi üzerinde yararlı bir tesiri vardır, saç köklerini güçlendirir. Fakat yararların bittiği yer burasıdır, zira deniz suyunda yüzdükten sonra saçlarda arzulanandan çok daha fazlasını bırakır. Saçlar gözle görülür halde sertleşir.

Kepekle uğraşa yardımcı oluyor

Deniz suyunda yıkandıktan sonra ince saçların şekillendirilmesi kolaydır, gözle görülür formda hal almaları güzelleşir. Kuru ve boyalı saçların deniz suyuna batırılması tavsiye edilmez, durumlarını kötüleştirebilir.

Deniz suyunda yüzdükten sonra pak suyla bir duş alınması tavsiye edilir, aksi takdirde saç derisinde tuz kalıntıları kalır ve bu da güneş ışınlarını çeker. Sonuç olarak saçlar kuruyabilir ve yanabilir.

Deniz suyu kepekle uğraşta baş yardımcınızdır. Baş derisini kurutur ve antibakteriyel tesir sağlar. Tatilinizin sonunda saçlarınızın solduğunu ve kırılmaya başladığını fark ederseniz, tüm cürmü deniz suyuna yüklemeyin. Bunun nedeni de güneş ve rüzgar ya da bu iki faktörün bir ortada olmasıdır. Bu nedenle kıyıda her vakit şapka takmanız tavsiye edilir.

Saçı besliyor

Deniz suyu, genel olarak insan bedeni ve bilhassa saç üzerinde olumlu tesirleriyle bilinen güçlü minerallere sahiptir.

İyot, magnezyum, selenyum, potasyum, kalsiyum, sodyum ve daha fazlasını içeren deniz suyundaki bu unsurlar, yüzerken saç yapısına nüfuz eder.

Yüksek tuz içeriğiyle de antibakteriyel ve antiseptik özelliklere sahiptir.

Denizde saç bakımı nasıl yapılır?

İster deniz suyu ister havuzdan gelen klorlu olsun katkı unsurları içeren suyu sudan çıktıktan sonra kesinlikle durulayın, kimyasal hususlar içermeyen yumuşak bir eserle duş alın.

Tuzlu suyu çabucak durulayamıyorsanız, saçınızı bir havluyla ovalamadan kurulayın. Deniz suyunun kurutma tesirine nazaran şampuanları seçin. Onları olağandan daha fazla kullanın. Güneş muhafazası ve suda çıkmayan bakım eserleriyle saçınıza ekstra müdafaa sağlayın. Deniz tatili sırasında ve sonrasında nemlendirici ve besleyici maskeler yapın.

Güneşten gelen ultraviyole ışınları yalnızca cilde değil saça da ziyanlıdır. Direkt güneş ışığına uzun müddet maruz kalmak, saçların ana yapısal proteini olan keratin amino asitlerini yok eder. Tatilde saçlarınız kırılgan ve daha az elastik hale geldiyse, büyük olasılıkla bundan ultraviyole sorumludur.

Güneş ışınları ayrıyeten saç tellerinin doğal renginden sorumlu pigment olan melanini de yok eder. Açık kahverengi ve sarı saçlarda tesir daha barizdir, siyah saçlardan daha az pigmente sahiptirler. Melanin kaybı yalnızca tonun doygunluğunu değil, tıpkı vakitte saçın yapısını da tesirler.

Yanınıza biraz güneş kremi alın. UV filtreli yahut keratin müdafaa endeksi olan saç yağı yahut güneş kremi kullanın. Denizden sonra, ince tuz ve kum taneciklerini gidermek için saçınızı güzelce yıkayın. Hindistan cevizi yağı üzere onarıcı yağ içeren bir eser seçin. Hindistan cevizi yağı saçı ve saç derisini ağır bir formda nemlendirir, besler, saçları esirgeyici bir katman ile kaplar. Saçınızı şekillendirmeye orta verin.

Related Posts

Bathonea’da bir keşif daha

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Kocaeli Üniversitesi ismine sağlanan müsaadelerle Küçükçekmece Gölü kıyısındaki Avcılar’daki Bathonea Antik Kenti …

Mandalların güzelleştirici gücü! Nereniz ağrıyorsa kulağınızdaki o yerin karşılığı olan noktaya mandal takın mucizeyi görün

Mandallar bedeninizde mükemmeller yaratabilir. Sertifikalı refleksolog Helen Chin, kulaklarımızın bedenimizi yansıtan eksiksiz bir haritaya sahip …

Bakan Koca’dan katsayı farkı hakkında açıklama

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, toplumsal medya hesabı üzerinden ödeme katsayılarına ait paylaşımda bulundu.Bakan Koca, Eylül ayında uygulamaya …

Bu belirtileri yaşıyorsanız yumurtalık kanserine yakalanmış olabilirsiniz! İşte yumurtalık kanserinin belirtileri

Yumurtalık kanseri; yumurtalıkların birinde yahut her ikisinde de görülür. Bu hastalığa sahip birçok bayan, göğüs kanseri yahut cilt kanseri …

Dr. Ekrem Karakaya’nın vefatından 6 gün sonra tıpkı hastane otoparkında polis memuru başından vuruldu!

Konya Kent Hastanesi’nde misyonlu tabip Ekrem Karakaya, 5 Temmuz’da yaşadığı silahlı taarruz sonucu hayatını yitirdi. Hacı Mehmet Akçay isimli …

Bakan Koca: Kapı Güvenlik Sistemleri ile şiddete pürüz koyuyoruz

Son vakitlerde hastanelerde yaşanan hekimlere şiddet olayları herkesi derinden sarsıyor. Konya’da silahlı akın sonucu hayatını yitiren …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.