Cumhurbaşkanı Erdoğan, Madrid dönüşü soruları yanıtladı

NATO Önderler Doruğu kapsamında İspanya’nın başşehri Madrid’de temaslarını tamamlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kıymetli iletiler verdi.

Erdoğan, Madrid dönüşü uçakta gazetecilerin gündeme dair sorularını yanıtladı.

Asgari fiyat mesajı

Asgari fiyata ait konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Biliyorum ki Taban Fiyat Tespit Komitesi en ülkü seviyeyi belirleyecek. Biz de inşallah müjdeli haberi çalışanlarımızla, emekçilerimizle paylaşırız.” dedi.

“Enflasyona ezdirmeyeceğiz”

Hiçbir vatandaşı enflasyona ezdirmeme kararlılığında olduklarını anımsatan Erdoğan, “Şartlara nazaran ne yapılması gerekiyorsa onu yapmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

“İdam konusu tartışmaya açılabilir”

Erdoğan, Pınar Gültekin kararına dair ise “İdam konusu ülkemizin yine gündemine gelebilir ve tartışmaya açılabilir. Bir vahşet kelam konusu, bu vahşet bu millete yakışmaz.” sözlerini kullandı.

“Muhalefet gölgelemeye çalışsa da Türkiye için büyük bir zafer”

İsveç ve Finlandiya varılan mutabakata değinen Erdoğan, “Her ne kadar muhalefet gölgelemeye çalışsa da NATO Doruğu, Türkiye için büyük bir diplomatik zafer olmuştur. Bu gerçeği yalnızca muhataplarımız değil akıl, vicdan ve taban seviyede diplomasi bilgisi olan herkes tasdik ediyor.” dedi.

İsveç ve Finlandiya iletisi: Telaşa gerek yok

Cumhurbaşkanı Erdoğan, rastgele bir ülkenin NATO üyeliği konusunda Türkiye’deki onay mercinin parlamento olduğunun altını çizerek, şunları söyledi:

“Parlamentomuzun onayı olmadan aslında bu iş yürürlük kazanmıyor. Onun için bu bahiste bir telaşa gerek yok. Bundan sonraki şey onların kucağındadır. Şu anda İsveç ve Finlandiya, NATO üyesi olmuş değildir. Bunun bir kez bu halde bilinmesi lazım. Lakin bu işten cehli olanlar zannediyorlar ki bu iki ülke artık NATO üyesi oldu. Hayır, bu türlü bir şey yok. Onun için telaşa da gerek yok.

“Herhangi bir yanlışları olduğunda gereğini yaparız”

Bu işin idraki içinde olanlar bu sürecin nasıl takip edildiğini yahut edileceğini çok uygun bilirler. Bu bakımdan bizler bu müzakereleri arkadaşlarımızla nasıl kararlı bir formda yürüttüysek, bundan sonra da birebir kararlılıkla takibini yaparız. Bundan sonraki süreç bilhassa İsveç ve Finlandiya’ya aittir. Rastgele bir yanlışları vesaire olduğu vakit esasen kapı üzere evraklar elde, oradan gereğini yaparız.

“Siyaseti hâlâ öğrenmiş değiller”

Ne Kılıçdaroğlu ne Akşener siyaseti hâlâ öğrenmiş değiller. NATO’ya nasıl girilir yahut girilmez bunlardan haberleri yok. Evvel bunu öğrenmeleri lazım.”

Related Posts

Yılın antrenörü tacizci çıktı

Büyük Britanya Atletizm Federasyonu, Toni Minichiello’ya sporculara cinsel tacizde bulunduğu gerekçesiyle spordan ömür boyu men cezası verdi …

Almanya’da Alevi derneğine saldırı

Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya (KRV) eyaletinde bulunan Düren kentindeki Düren ve Çevresi Alevi Kültür Merkezi’ne sabah saatlerinde bir saldırı …

Vanguard sinemasının konusu nedir? Vanguard sineması oyuncu takımı ve IMDb puanı kaç ?

Başrollerinde Jackie Chan, Yang Yang, Ai Lun ve Miya Muqi üzere isimlerin yer aldığı sinema sineması Vanguard, sinemaseverler tarafından merak …

Denizli’de oğlunun darbedildiğini gören baba yeri taradı

Denizli’nin Bozkurt ilçesine bağlı İnceler Tekke Mahallesi’nde Hakan K.’ye ilişkin cümbüş yerinin bahçesinde oğlu A.O.S.’nin darp edildiğini …

Yemen’den ‘ateşkes’ bildirisi: Siyasi bir mutabakata fırsat kapısıdır

Yemen Dışişleri Bakanı Ahmed Avad bin Mubarek, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Ürdün’de mevkidaşı Eymen es-Safedi ile başşehir Amman’da …

Brezilyalı Jiu Jitsu sportmeni Leandro Lo gece kulübünde başından vurularak öldürüldü

Japon kültürüne ilişkin bir dövüş sporu olan Jiu Jitsu’da tüm vakitlerin en başarılı atletlerinden biri olarak gösterilen Brezilyalı Leandro Lo …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.