CHP’li Emir’den iktidara ‘Sputnik V’ tepkisi: Türkiye’ye 14 ay kaybettirdiler

CHP Ankara Milletvekili Murat Dikte, iktidarın Sputnik V aşısında arabulucu faydalanma çabası içine girdiğini ve bu nedenle Türkiye’ye 14 ay kaybettirildiğini söyledi.

Dikte, “Ruslar, 8 ay önce Sputnik V’yi Türkiye’de üretelim teklifiyle geldi. Üretim yeterliliği olmayan AKP’li Öztürk Oran’ın firması, Cumhurbaşkanı talimatıyla seçildi ve uzlaşma yapıldı. Şimdi aşıyı ithal edecekler ve o firma ithalata aracılık yapacak. Aşı da ancak 6 ayda gelebilecek. Yandaşa para kazandırmak için Türkiye’ye 14 ay kaybettirdiler” dedi.

“RANT HIRSI TÜRKİYE’Yİ AŞISIZ BIRAKTI”

Afiyet Bakanı Fahrettin Koca’nın Sputnik V aşısından 6 ay içerisinde 50 milyon doz geleceğine karşın sözlerinin ardından yazılı izah etme yapan CHP Ankara Milletvekili Murat Dikte, Türkiye’ye 14 ay kaybettirildiğini belirterek, şunları söyledi:

“Aşı 6 ay içinde ne vakit hangi planda gelecek belirlenmiş yok. Pandemiyle mücadelede yaşamsal yük içeren her ihtiyaçta para kazanma gayretini öncelik haline getiren iktidar, rant hırsı yüzünden Türkiye’yi aşısız bıraktı.

“KENDİLERİNE YAKIN BİR KİŞİYİ SEÇTİLER”

Ruslarla doğrusu ilk anlaşma doğrusu 16 Ağustos 2020 tarihinde yapıldı. Rus aşısı birincil gündeme geldiği andan itibaren iktidar, Çin aşısında olduğu gibi Sputnik V’de de aracı kullanma gayreti içerisine girdi ve aracı olarak Cumhurbaşkanına yakınlığıyla tanıdık Öztürk Oran seçildi. Türkiye’de aşı üretebilecek firmalar varken, 83 milyonun sağlığını ilgilendiren böylesine yaşamsal bir konuda bile, yeterliliğine bakmadan kendilerine yakın bir kişiyi seçtiler. VisCoran firmasının sahibi Oran, sarayın en muteber kişilerinden ve bununla beraber AKP’nin eski Ümraniye İlçe Başkanı. İstanbul Ticaret Odası Meclis Başkanı ve TOBB Yönetimi Kurulu üyesi, Vakıf Katılım’ın yönetim kurulu başkanı da olan Oran ayrıca 15 Temmuz Türkiye Şehit Yakınları ve Gaziler Dayanışma Vakfı’nın da mütevelli heyeti üyesi.

“14 AY KAYBETTİRDİLER”

8 ay önce yapılan anlaşmaya kadar teknoloji transferi ile Sputnik V aşısı Türkiye’de üretilecekti. Fakat bu firmanın aşı üretme yeterliliğini bildiren GMP belgesi olmadığı konusunda iktidarı uyardık. Bu firmanın aşı üretimiyle ilgisi olmadığı gibi, ilk günden itibaren aşı üretemeyeceğini ve Türkiye’de imal yapacak ortak aradığını Öztürk Oran da söylemişti.

neticede üretimle ilgili 8 aydır hiçbir adım atılmadı. Acilen de Bakan, ‘aşıyı ithal edeceğiz’ diyor ve 6 ay içerisinde geleceğini söylüyor. AKP ve yandaşları, aşıda tekrar aracılık ve rant arkasından koşarken Türkiye’yi aşısız bıraktılar. Yandaşa para kazandırma çabası uğruna Türkiye’ye 14 ay kaybettirdiler.”

Sputnik V’nin Türkiye’de iki taraflı üretimine ilişkin imzalanan sözleşme ile ilgili 10 Şubat’ta Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle verdikleri soru önergesinin halen yanıtlanmadığını da açıklayan Emir, bir kez daha aynı soruları gündeme getirdi. Dikte, Koca’ya şu soruları yöneltti:

– Rusya Aracısız Yatırım Fonu’na VisCoran firması için bir zorlama yapılmış mıdır?

– Anlaşmanın VisCoran firması ile yapılmaması durumunda tasdik süreçleri ile ilgili bıkkınlık yaşanacağına dair farklı alanlara yönlendirilmiş uyarılarda bulunulmuş mudur?

– VisCoran firması, bir doz başına ne dek kazanç elde edecektir? Üretimi yapacak firmaya doz başına ne değin ücret ödeyecektir?

– VisCoran firmasının aracılık etmesinden kaynaklanan zararın miktarı ne değin olacaktır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir