CHP’li Ali Öztunç: Beşinci günün sonunda Pekcan’a itiraf ettirdik, istifasını bekliyoruz!

Ticaret Bakanlığı, bakan Ruhsar Pekcan ve eşinin sahibi olduğu şirketlerden bakanlığa dezenfektan satın alındığını doğruladı. Bakanlığın açıklaması, iddia ortaya atıldıktan 5 gün sonra geldi.

Söz konusu iddiaları TBMM gündemine taşıyan ve 5 gündür bu konuyu ısrarla peşine düşüp takip eden CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, “Beşinci günün sonunda itiraf ettirdik, fakat yetmez istifasını da bekliyoruz” dedi.

“SAYIN BAKAN ‘HELE BİR SORUN NİYE ALDIM’ DİYOR”

Ali Öztunç, bakanlık açıklamasını tatmin edici bulmadığını belirterek şunları söyledi:

“Bu sabahtan Fethiye ziyaretinde tekrar sordum. Sayın bakan 5 gündür cevap vermiyor. hemen şimdi bir açıklama yapmış açıklama için teşekkürler. 5 gün boyunca düşünmüş taşınmış, sağına soluna sormuş, birilerine danışmış, ‘ya ben bu işte ne söylesem’ diye düşünmüş. En son bir bahane bulmuş kendine kadar. Diyor ki sayın bakan, ‘evet eşimin firmasından aldım, ama ucuz olduğu için aldım’ diyor. Şener Şen’in filminde diyor ya ‘hele bir sorun niye yaptım diye’… Sayın Bakan da ‘hele bir sorun niye aldım’ diyor. Çünkü ucuzdu diyor. Sayın bakan ucuz pahalı bırak bunu. Bir bakan kendine ve eşine ait şirketten kendine malzeme almaz. Bunun hiçbir açıklaması yoktur. Sayın bakan itiraf ediyor ‘aldım’ diyor. Ucuzmuş da almış. Kendi şirketinde kendi bakanlığına bir kuruşluk bir mülk alsa bile bu hatadır, yanlıştır, etik değildir. Bunu yapan biri demokratik bir ülkede o koltukta oturamaz. İstifa etmelidir.”

“MİLLETİN AKLIYLA OYNAYIP ENAYİ YERİNE KOYMASIN”

Cumhurbaşkanı’nın istifa etmemesi halinde Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ı tayin alması gerektiğini savunan Öztunç, şöyle konuştu:

“Madem bu açıklamayı yapıyor sayın bakan derhal istifa etmesi gerekir. Sayın Cumhurbaşkanı’nın da bu itiraftan sonra sayın bakanı görevden almıyorsa istifa etmesi gerekiyor. Bizim milletin aklıyla oynamasın, enayi yerine koymasın. Bir kuruşluk mal bile almaman gerekiyor sayın bakan. Kendi şirketinden kendi bakanlığına mal bölge bir bakan olarak tarihe geçti. ‘Efendim ihaleye girdi en ucuz oydu’… Yahu senin eşin ihaleye giriyor. Kim cesaret edip de o ihaleye girebilir. Girse bile kim daha düşük önerge verebilir. Çünkü sonuçta ihaleye giren şirketlerden biri bakanın ta kendisi, bakanın eşi. Böyle bir alay etmek olamaz. Sayın bakan itiraf etmiş, lakin yetmez. Derhal istifa etmesi gerekir. Eğer bu topluma, bu millete çivi ucu dek saygısı varsa Ruhsar Pekcan’ın görevinden istifa etmesi gerekir. Beşinci günün sonunda itiraf ettirdik ve istifasını da bekliyoruz.”

ÖZTUNÇ MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIMIŞTI

CHP’li Öztunç laf konusu iddiaları Bakan Pekcan’a sorarak TBMM gündemine taşımıştı.

Öztunç, Muğla ziyaretinde de bugün Pekcan’a, dezenfektan satışını beşinci kere gündemle getirerek şöyle sormuştu:

“Ticaret Bakanı Sayın Ruhsar Pekcan, beş gündür size soruyorum. Siz kendi özel şirketinizden kendi bakanlığınıza dezenfektan sattınız mı? Satmadınız mı? Dokuz milyon liralık dezenfektanı, kendi şirketinizden bakan olduğunuz kuruma sattınız mı? Satmadınız mı? Beş gündür bu soruyu soruyoruz. Tarihe geçiyorsunuz. İlk kere, kendi şirketinden kendi bakanlığına mülk satan bakan olarak tarihe geçiyorsunuz. Lütfen bundan böyle ya cevap verin veya istifa edin.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir