CHP 128 milyar dolar için TBMM’ye resmi başvuru yaptı

Cumhuriyet Ahali partisi (CHP) Grup başkanvekili Hür Özel, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz’a yaptığı başvuruda, Merkez Bankası Başkanı’nın TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’na veri vermesi için başvuruda bulundu.

Özel, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Kanunu’nun 42’nci maddesi gereği, TCMB Başkanı kadar banka faaliyetlerine ilişkin olarak yılda iki kez TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nun bilgilendirileceği hükmünü içerdiğini, oysa 2020’de yalnızca bir kez bilgilendirme yaptığını anımsattı.

“ÇELİŞKİLİ AÇIKLAMALAR KAFALARI KARIŞTIRDI”

Başvurunun ardından izah etme yapan Özel, “Kanunda açıkça ifade edilmesine rağmen, 2020 yılında TCMB Başkanı kadar iki sunum yerine sadece bir sunum yapılmıştır. Bu sunum da oysa 2020 yılının son günlerinde 25 Aralık Cuma günü gerçekleştirilmiştir. 20 Mart 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 2021/152 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararıyla Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanlığı’na Kavcıoğlu atanmıştır. Görevde bir ayını dolduran Kavcıoğlu ve iktidar partisi, bu zaman içinde kamuoyunu sıklıkla meşgul eden 128 milyar dolarlık Merkez Bankası rezervinin nasıl eridiği, bu miktarın nerede olduğu gibi sorulara muhatap olmuştur. Cumhurbaşkanı’nın, iktidar partisi sözcülerinin ve son olarak da Merkez Bankası Başkanı’nın birbiriyle çelişen açıklamaları kafaları iyice karıştırmıştır. Merkez Bankası rezervlerindeki bu hareketliliğin büyük bir kamu zararına yol açtığı anlaşılmakta, bu hareketliliğin veri kirliliği yaratılarak kamuoyu bilgisinden de kaçırılmak istendiği şüpheleri giderek kuvvetlenmektedir” ifadelerini kullandı.

“ÖNERGEYE DE CEVAP VERİLMEDİ”

Türkiye’nin 128 milyar doların nerede olduğu sorusunu sorduğunu kaydeden Özgürlük Özel, “Bu konuda TBMM Başkanlığı aracılığıyla ilgili bakanlara yöneltilen soru önergelerinin de süresi içinde yanıtlanmamış olması dikkat çekicidir. 84 milyon vatandaşımız, Merkez Bankası’nın kamuoyuna açıkladığı döviz alış – satış işlemlerine ilişkin istatistiklerde gözükmeyen döviz satışlarının hangi yöntemle yapıldığı, hangi gün ne kadar döviz satışı gerçekleştirildiği, bu satışların hangi kurdan ve ne miktarlarda yapıldığı, bu satışın kimlere yapıldığı, bu satış için bir Banka Meclisi kararı olup olmadığı varsa aşağıda kimlerin imzası olduğu sorularına cevap aramaktadır” dedi.

“KİMSENİN BİLMEDİĞİ PROTOKOL”

Özgür Özel, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kavcıoğlu, Anadolu Ajansı’na 16 Nisan günü verdiği demeçte, 21 Şubat 2017 günü Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı ile TCMB aralarında bir protokolün tesis edildiğini, döviz alım satım işlemlerinin bu protokol kapsamında ihtiyaç görülen durumlarda millet bankaları aracılığıyla yapılmaya başlandığını ifade etmiştir. Bu açıklama, Merkez Bankası’nın egemen bir şekilde yürütmesi gereken para ve kur politikası araçlarını faydalanma yetkisini, yasadışı bir şekilde Define ve Maliye Bakanlığı (Hazine Müsteşarlığı) ile kamu bankalarına devretmiş olabileceği kuşkularını doğurmaktadır. Az Daha hiç kimsenin bilmediği bir protokolün varlığından kamuoyunun 4 yılı aşkın bir süre sonradan farkında olan olması düşündürücüdür.”

“SORU İŞARETLERİ ARTIYOR”

“Bu protokolün imzalandığı 2017 yılından bu yandan konunun Banka faaliyetlerine ilişkin Plan ve Bütçe Komisyonu’nun bilgilendirilmesi zorunluluğuna ilişkin açık mevzuata rağmen Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan da saklanmış olması, TBMM’den data saklama olarak değerlendirileceği gibi Meclis’in ve ilgili komisyonun yoklama faaliyetlerini etkili şekilde gerçekleştiremediğine karşın soru işaretlerini artırmaktadır.”

“MERKEZ BANKASI BAŞKANININ BİLGİLENDİRMEDE BULUNMASI GEREKİR”

“Bütün bu gelişmeler ışığında TCMB Başkanı Kavcıoğlu’nun milletin yanıtlanmasını beklediği yukarıda özetlenen sorulara gecikmeksizin milletin temsilcileri önünde cevap vermesi ve kamuoyundan gizlenen ‘128 milyar dolarlık’ rezervin akıbetine ilişkin bilgilendirmede bulunması gerekmektedir. Bu gereklilikten hareketle Komite Başkanlığınızı 1211 sayılı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Kanunu’nun 42’nci maddesi çerçevesinde Merkez Bankası Başkanı’nın komisyona oluşturacağı takvim bilgilendirme sunumlarından ilkini vakit geçirmeden planlamaya ağırlama ediyorum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir