Cezaevinde kanser olan KHK’lı mühendis Abdülazim Özdemir hayatını kaybetti

Cezaevinde akciğer kanserine yakalanan ve 4. safha olana dek tahliye edilmeyen KHK’lı mühendis Abdülazim Özdemir 50 yaşında hayatını kaybetti. Özdemir’e geç tanı konulduğunu ve tedavisinin geciktirildiğini esir eşi Emir Özdemir ortaya çıkarmıştı. Kırıkkale Belirgin T Tipi Cezaevinden HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu’na mektup yazan Dikte Özdemir, “Defalarca doktora gitmesine rağmen 4. evredeki bir rahatsızlık acaba nasıl anlaşılmadı? Acaba geç yapılan sarılık ameliyatı kansere mi sebep oldu? İhmaller var mı?” diye sormuştu.

ODTÜ Endüstri Mühendisliği mezunu olan Abdülazim Özdemir, Kalkınma Bakanlığında mühendis olarak tayin yaparken Eylül 2016’da çıkarılan 672 sayılı KHK ile ihraç edildi. daha sonra Cemaat soruşturmaları dahilinde tutuklanıp Ankara Sincan Cezaevine gönderildi. 14 ay esir kalan Özdemir, çıkarıldığı son mahkemede 6 yıl 3 ay suç oluşturan verilip terhis edildi. Dosyası 1,5 yıl Yargıtay’da bekleyen Özdemir, cezası onaylanınca Mart 2019’da tekrar tutuklanıp Bandırma 1 No’lu T Tipi Cezaevine konuldu.

 

Abdülazim Özdemir kanserdi biyopsi sonucu 1.5 ay sonradan çıktı fakat Abdulazim Özdemir’in haberi olmadı bir 1.5 ay daha geçti aradan ama 3 ay sonradan patoloji raporuna ulaşılabildi! ve bu insan kanserdi biyopsi sonucu 1.5 ay geçmişti ama kanser 4. evredeydi!pic.twitter.com/Y6BpGJU9I5

— Ömer Faruk Gergerlioğlu (@gergerliogluof) January 31, 2020
“CEZAEVİNE SAPASAĞLAM GİRDİ”

İkinci kere hapse giren Abdülazim Özdemir’e 10 ay sonradan Ocak 2020’de 4. safha karaciğer kanseri teşhisi konuldu. Fakat hastalığının teşhisi ve tedavisinde geç kalınmıştı.  Yaklaşık iki yıldır Kırıkkale Keskin T Tipi Cezaevinde tutuklu yer alan Abdülazim Özdemir’in eşi Emir Özdemir, 7 Ocak 2020’de HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu’na mektup yazarak eşinin uğradığı yargı ihlallerini şöyle anlatmıştı:

“Eşim cezaevine girdiğinde sapasağlamdı. Sonra rahatsızlandı. Böbrek taşı teşhisi kondu. İyileşmedi. Sararıp vücudu kabarınca acilen doktora götürüldü. Meğer böbrek taşı yokmuş. Rahatsızlığı sarılıkmış. Anında ameliyat olması gerekti. Fakat ameliyat olacağı makine bozulduğu için geri cezaevine getirildi. Hekim Bursa veya İzmir’e sevkini  söylemiş. Fakat araya Kurban Bayramı girdi, ihmal edildi. Eşim idareyle görüştü oysa unutuldu. Sevk edilmedi. Ameliyat edilmedi. Elden ayaktan düştü. Hiçbir şey yeyip içemedi (çay bile içemedi). İhtiyaçlarını arkadaşları karşıladı. Sonunda şimdi ağustos ayında ameliyat almak zorunda kaldı. Meğer makine birkaç günde yapılmış. Daha önce de ameliyat olabilirmiş. Ameliyatta parça alındı ve Ankara’ya patolojiye gönderildi. giderken aşırı kilo kaybetti. Çünkü bu süreç 2-3 ay sürdü. Ameliyattan sonradan toparladı. Kilo almaya başladı. Aralık ayında patoloji sonucu geldi. Her Tarafta ameliyat olabilirim dedi. İyi huylu mu fena huylu mu bakılacak. Bir sürü tahlilden sonradan 6 Ocak 2020’de maalesef karaciğer kanseri olduğunu ve 4. evrede bulunduğunu öğrendim. Yıkıldım. Daima doktora gitmesine rağmen 4. evredeki bir hastalık acaba nasıl anlaşılmadı? Acaba geç yapılan sarılık ameliyatı kansere mi sebep oldu? İhmaller var mı? Kafamda bir sürü soru.”

EŞİ CEZAEVİNDE KORONA OLDU, CENAZEYE KATILAMAYACAK

Milletvekilliği düşürülmeden önce olayın peşine düşen Ömer Faruk Gergerlioğlu, Abdülazim Özdemir’in afiyet durumunu ve yaşadığı yargı ihlallerini Meclis’te geçen sene tekrar tekrar gündeme getirdi. sosyal medya baskısı sebebiyle Şubat 2020’de terhis edilen Özdemir bir yıldır Ankara’da çare görüyordu.

6, 10 ve 16 yaşında 3 kızı olan Abdülazim Özdemir’in eşi, 20 yıllık matematik öğretmeni Dikte Özdemir de Cemaat soruşturmaları dahilinde 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. Yaklaşık iki yıldır tutsak olan Emir Özdemir, geçen hafta koğuşta koronavirüs kaptı. Aile yakınlarının verdiği bilgiye takriben sağlık durumu düzelene değin Emir Özdemir’e eşinin vefat ettiği söylenmeyecek. Dolayısıyla cenazeye de katılamayacak. Daha önce birçok mahpus, pandemi nedeniyle ölüm eden yakınlarının cenazelerine savcılık izin vermediği için gidememişti.


Abdülazim Özdemir’in son hali.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir