Bu belirtileri yaşıyorsanız yumurtalık kanserine yakalanmış olabilirsiniz! İşte yumurtalık kanserinin belirtileri

Yumurtalık kanseri; yumurtalıkların birinde yahut her ikisinde de görülür. Bu hastalığa sahip birçok bayan, göğüs kanseri yahut cilt kanseri üzere pek çok bariz semptomu olmadığı için hasta olduklarını fark etmezler. Tüm bayanların yalnızca %1’i yumurtalık kanserinin bu belirtisini tanır. Bu yazıda en sık görülen belirtilerden kimileri hakkında sizi bilgilendireceğiz.

Yumurtalık kanserinin bu semptomlarının farkında olmak büyük bir fark yaratabilir.



YUMURTALIK KANSERİ NEDİR?

MD Anderson Kanser Merkezi’nde hekim ve onkoloji doçenti olan Shannon Westin’e nazaran, yumurtalık kanseri semptomlarını tanımak çok kolay değil. “Çok sağduyulular, görmezden gelinmeleri kolay ve diyetteki bir değişiklik üzere öteki şeylere atfedilebilirler.” Ne yazık ki, semptomları görmezden gelmek hastalık odasını geliştirmeye bırakır, bu da keşfedildiği vakit tedavisinin daha sıkıntı olacağı manasına gelir. Westin, “Genellikle geç tanıya yol açar” diye açıklıyor. Belirtiler epey meçhul olsa da, aşağıda açıkladığımız belirtilerden bir yahut daha fazlasını yaşarsanız hekiminizi ziyaret etmeniz değerlidir.

ARAŞTIRMALARA GÖRE BAYANLARIN YALNIZCA %1’İ YUMURTALIK KANSERİNİN BU BELİRTİSİNİ TANIYOR

Target Over Cancer tarafından yürütülen bir İngiliz araştırması, tüm bayanların sadece yüzde birinin yumurtalık kanserinin en yaygın semptomunu tanıdığını gösterdi. Çok az bayanın fark ettiği semptom, tuvalete eskisinden çok daha sık gitmeniz gerektiği gerçeğidir.

Bunlar yumurtalık kanserinin en yaygın yedi belirtisidir.



1. KARIN YAHUT PELVİSTE DEVAM EDEN AĞRI

Moffitt Kanser merkezindeki bir jinekolojik onkolog olan Mitchel Hoffman’a nazaran, karın yahut pelviste devam eden ağrı ekseriyetle kanserin yayıldığının bir işaretidir. “Yumurtalık kanseri olan insanları ameliyat ettiğimizde çoğunluğun metastazı var” diye açıklıyor. Tümörler karnın üst kısmında, kalın bağırsakta ve karın bölgesine kadar ortaya çıkabilir. Yumurtalık kanseri de sıvı tutulmasına neden olabilir. Tüm bu faktörler ağrıya neden olabilir.

2. BULANTI VE İŞTAH AZALMASI

Yumurtalık kanseri yayıldığında, bağırsağınızın çalışma biçimini etkilemeye başlayabilir. Daha erken doygunluk hissedebilir yahut eskisinden daha az yiyebileceğinizi hissedebilirsiniz. Bu durumda, büyüyen bir tümör nedeniyle midenizde eskisinden daha az yer kalmış olabilir yahut yolda bir sıvı birikmesi olabilir.

3. KABIZLIK

Hoffman, “Yumurtalık kanseri, bağırsak işlevinin azalması nedeniyle şişkinlik hissine neden olabilir” diye açıklıyor. “Bağırsaklarınızın düzgün bir biçimde çalıştığından emin olmak için bağırsaktaki kasların bir şeyleri itecek kadar güçlü olması gerekir.” Bununla birlikte, kanser bağırsağın dışında geliştiğinde (yumurtalık kanseri yayıldığında olan budur) kas işlevini etkileyebilir. Diyetinizde yahut antrenman rejiminizde rastgele bir değişiklik olmadıysa, şişkinlik hissi bilhassa şüphelidir.

4. ÇOK FAZLA İDRARA ÇIKMAK

Hoffman, bu semptomdan daha evvel bahsetmiştik, fakat sık idrara çıkmak yumurtalık kanserinin bir belirtisi olabilir, diye açıklıyor. “Pelviste sadece sonlu ölçüde boşluk var” diyor. “Bir bayan orada bir tümör geliştirirse, mesaneye baskı yapacak ve kapasitesini azaltacaktır.” Bu, mesanenizi daha dolu hissettirebilir ve daha sık idrara çıkmanıza neden olabilir.

5. SİSTEMSİZ ADET DÖNGÜSÜ

Hoffman, bu semptomun kıymetli olduğunu söylüyor. Yumurtalığınızda bir tümör olduğunda, kanınızın olağan fonksiyonunu bozabilir ve sonunda döngünüzü de bozabilir. Bu nedenle, adet döngünüzde büyük bir değişiklik fark ettiğinizde (daha sık, daha az sıklıkta) dikkatli olun ve hekiminizi ziyaret edin.

6. BAĞLANTI SIRASINDA AĞRI

Cinsel ilgi sırasında ağrı yaşamanın birden fazla nedeni vardır ve bunların kimileri yumurtalık kanseri ile ilgilidir. Hoffman şöyle açıklıyor: “Bir yumurtalık tümörü vajinanıza baskı yapıyor olabilir ve bu da baskıya neden olabilir ve bu da ağrıya neden olabilir. Bir öteki mümkünlük da yumurtalık kanseriniz olduğunda bedeninizde meydana gelen hormonal değişikliklerin kuruluğa yol açabilmesidir. Bu da rahatsızlığa yahut ağrıya neden olabilir.” diyor.

7. MİDE ASİDİ YAHUT MİDE EKŞİMESİ

Westin, “Yumurtalık kanseri kasenize bulaştığından, bedeninizin geri kalanını da etkileyebilir” diye açıklıyor. “Bir şeyler midenize gerçek itiyor ve bu da yemek borunuzun geri itilmesine neden oluyor. Her şey yanlış tarafa gidiyor ve bu da mide ekşimesine yahut mide asidine neden olabilir.” diyor.

Yumurtalık kanseri yaşlı bayanlarda daha sık görülür, bu nedenle hala gençseniz ve bu semptomlardan birini yaşıyorsanız, bunların öteki bir şeyin semptomları olma ihtimali epeyce yüksektir. Bununla birlikte, uyanık kalmak ve bedeninize dikkatli bir halde göz kulak olmak değerlidir. Bir şeylerin yanlış olabileceğinden endişeleniyorsanız, hekiminizi ziyaret etmelisiniz.

Related Posts

Deniz suyu saçı nasıl tesirler?

Deniz suyunun saçın yapısı ve hoşluğu üzerindeki tesiri konusunda iki zıt görüş vardır. Birtakım bireyler muhakkak deniz suyunun saçlara ziyanlı …

Dr. Ekrem Karakaya’nın vefatından 6 gün sonra tıpkı hastane otoparkında polis memuru başından vuruldu!

Konya Kent Hastanesi’nde misyonlu tabip Ekrem Karakaya, 5 Temmuz’da yaşadığı silahlı taarruz sonucu hayatını yitirdi. Hacı Mehmet Akçay isimli …

Bakan Koca: Kapı Güvenlik Sistemleri ile şiddete pürüz koyuyoruz

Son vakitlerde hastanelerde yaşanan hekimlere şiddet olayları herkesi derinden sarsıyor. Konya’da silahlı akın sonucu hayatını yitiren …

Meteorolojiden 10 vilayet için ‘sarı’ kodlu ihtar: Bayramda kuvvetli yağış

Meteoroloji’den yapılan ikaza nazaran; Kurban Bayramı’nın birinci günü Karadeniz ve İç Anadolu’da sağanak tesirli olacak.Bugün öğlenden sonra ve …

DSÖ’ye nazaran dünya genelinde maymun çiçeğinden 3 kişi öldü

DSÖ’den yapılan yazılı açıklamada, 1 Ocak’tan 4 Temmuz’a kadar maymun çiçeğinin epidemik ve epidemik olmadığı ülkelerdeki yayılımına ilişkin …

Gerilimi Atmanın 10 Kolay Yolunu Okuyunca Kendinizi Daha Düzgün Hissedeceksiniz

Biyolojik gerilimin epey yeni bir keşif olduğunu öğrenmek sizi şaşırtabilir. 1950’lerin sonlarına kadar endokrinolog Hans Selye gerilimi birinci …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.