Brent petrolün fiyatında dalgalanma yaşandı

Çin’deki koronavirüs olaylarındaki azalma ve Avrupa Birliği’nin (AB) Rusya’ya karşı kısıtlamaya gitmesi petrolün fiyatını etkiledi.

Dün 125,28 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 115,60 dolar düzeyinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı bugün saat 09.27 prestijiyle kapanışa nazaran yüzde 0,74 artışla 116,46 dolar oldu.

Birebir dakikalarda Batı Teksas çeşidi (WTI) ham petrolün varili 115,54 dolardan alıcı buldu.

Fiyatları yükselten nedenler

Fiyatlardaki yükselişte, Çin’in en büyük kenti Şanghay’da koronavirüs salgın önlemlerinin kaldırılması ve Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin yıl sonuna kadar Rusya’dan petrol ithalatının yüzde 90’ına yasak getirecek 6’ncı yaptırım paketi konusunda muahedesi tesirli oldu.

Dünyanın en büyük petrol ithalatçısı Çin petrol fiyatlarında tesirli

Şanghay’da süren koronavirüs kısıtlamalarının sona ermesi, dünyanın en büyük petrol ithalatçısı Çin’de petrol talebinin artacağı beklentilerine yol açtı.

AB’nin Rusya’ya yaptırım kararı

AB üyesi ülkelerin, seyahat döneminin başlamasıyla petrol talebinin ağırlaşacağı bir devirde aldığı Rusya’ya yönelik petrol yaptırımı kararı da piyasalarda arz daralması beklentilerine neden oldu.

Fiyatlara OPEC tesiri

AA’nın haberine nazaran öte yandan, Rusya’nın Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı birtakım üretici ülkelerden oluşan OPEC+ kümesinin üretim mutabakatına iştirakinin askıya alınabileceğine ait haber akışı ise petrol fiyatlarını baskıladı.

Uzmanlar, bu durumun Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri üzere ülkelerin Rusya’nın yükümlülüklerinin üstlenerek üretimlerini artırmasıyla sonuçlanacağını ve global petrol arzında artış görülebileceğini aktardı.

Brent petrolde dayanak ve direnç pozisyonu

Brent petrolde teknik olarak 116,61 ile 117,63 dolar aralığının direnç, 115,59 ile 114,57 dolar aralığının ise takviye bölgesi olarak izlenebileceği tabir ediliyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.