Boğaziçi öğrencilerinin eylemine polis müdahalesi: Gözaltılar var!

Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin kayyum rektör ataması ve okullarına yönelik müdahalelere karşısında bağlattığı eylemler sürüyor.

Öğrencilerin bugün Kadıköy’de düzenlediği eyleme polis müdahale etti, gözaltı yaptı.

Boğaziçi öğrencileri dün yaptıkları eylem çağrısında, “Meşru olmayan kayyumlara, polis şiddetine, nefret rejimlerine karşı omuz omuza durmak için, hukuksuz kararları kabul etmiyoruz aramak için 1 Nisan’da Kadıköy’de; Anıl ve Şilan’ın özgürlüğü için 2 Nisan’da Kartal Adliyesi önünde buluşuyoruz” demişti.

Kadıköy Kaymakamlığı ise, koronavirüs salgınını gerekçe göstererek ilçedeki eylem ve etkinlikleri yasakladığını açıklamıştı.

“Bir Takım grupların İskele Meydanı’nda eylem çağrılarının olduğunu” gösteren İstanbul Kadıköy Kaymakamlığı, yaptığı açıklamada yasağı, “İlçemizde tamamlanmak istenen toplanmanın, toplumun salgından korunması ve salgının yayılımının engellenmesi çalışmalarına olumsuz etki edebileceği” gerekçesine dayandırmıştı.

Kaymakamlığın ‘adrese teslim’ kararının ardındaki eylem öncesi İskele Meydanı ve Kadıköy’ün ara sokakları polis kadar ablukaya alındı.

Rexx Sineması önünde toplanan öğrencilere polis müdahale etti.

Öğrenciler, polis kadar yerlerde sürüklenerek gözaltına alınırken çevredeki yurttaşlar duruma karşı çıktı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir