Boğaziçi eylemleri: KONDA’nın araştırmasına göre öğrencileri haklı bulanların oranı yüzde 67

KONDA Araştırma şirketi Boğaziçi Üniversitesi eylemlerine ilişkin yaptığı araştırmanın sonuçlarını duyurdu.

Araştırmaya kadar toplumun yüzde 67’si öğrencileri haklı buluyor. Polis müdahalelerini haksız görenlerin oranı ise yüzde 62.

GENÇLER ÖĞRENCİLERİ HAKLI BULUYOR 

KONDA’nın verilerine kadar eğitim durumu yükseldikçe öğrencilerin tepkisini doğru bulanların oranı artıyor.

Lise altı mezunların adeta yarısı atamayı içten bulduğunu ve öğrencilerin hileli olduğunu söylerken üniversite mezunları içerisinde her 10 kişiden 8’i öğrencilerin tepkilerini haklı bulduğunu açıklama ediyor.

Gençler öğrencilerin tepkilerini daha yüksek oranda haklı buluyor. 18-32 yaş grubunda olan her 4 kişiden 3’ü öğrencilerin kayyum atamasına karşı haklı bir tepki gösterdiğini düşünüyor.

Hayat tarzına kadar incelendiğinde ise kendini ‘Modern’ olarak tanımlayan her 10 kişiden 9’unun öğrencilerin tepkisini haklı bulduğu görülüyor.

Bu oran kendini ‘Geleneksel-Muhafazakâr’ olarak tanımlayanlarda yüzde 61’e ve ‘Dindar/Muhafazakâr’ olarak tanımlayanlarda yüzde 34’e düşüyor.

Araştırmada, “Boğaziçi’nde yaşanan olayların kısa sürede “kutsallara hakaret”, “ahlak dışı” olarak tanımlanması toplumda bir kutuplaşmanın yaşanmasına yol açtı.

Bir grup öğrencinin Boğaziçi Üniversitesi önünde açtıkları sergide Kabe görselinin yer aldığı bir illüstrasyonun LGBTİ+ bayrakları ile birlikte kullanılması ve bunun “yere serildiği” iddiasıyla başlayan tartışmalar Boğaziçi eylemlerine ilişkin tartışmaları başka bir yöne sevk etti.

Hükümet temsilcileri ve Diyanet bu illüstrasyona tepki gösterirken, olaya ilişkin soruşturma da başlatıldı. 

Dindar Muhafazakârların Boğaziçi olaylarına bakışında bu tartışmaların etkisi olmuş olabilir,” notu düşüldü.

HDP, CHP VE İYİ PARTİ SEÇMENİ DESTEKLİYOR

Araştırmaya kadar, HDP seçmenlerinin neredeyse tamamı, CHP ve İyi Parti seçmenlerinin yüzde 90’dan fazlası, kararsız olanların ve meclis dışındaki öteki partilerin seçmenlerinin neredeyse dörtte üçü öğrencileri haklı buluyor.

Bu oran AKP seçmenlerinde yüzde 17, MHP seçmenlerinde yüzde 32. Her 5 AKP’liden ve her 3 MHP’liden 1’i ise bu konuda oy verdikleri partilerden farklı düşünüyorlar ve öğrencilerin kayyum atamasına karşı haklı bir tepki gösterdiğini düşünüyorlar.

TÜRKLER DAHA FAZLA HAKSIZ BULUYOR

Irksa kimliğini Türk olarak belirtenler öğrencilerin hileli olduğu fikrini Kürt olarak belirtenlere kadar daha yüksek oranda taşıyor.

Kendi kimliğini Türk olarak belirtenlerin yüzde 61, Kürt olarak belirtenlerin ise yüzde 86’sı Boğaziçi öğrencilerinin haklı olduğunu düşünüyor.

POLİS MÜDAHALELERİ TEPKİ ÇEKİYOR

Araştırmada “Boğaziçi Üniversitesi’ndeki olaylar, polis müdahalesi ve gözaltılarla ilgili görüşünüzü en iyi hangisi açıklıyor?” sorusu da katılımcılara yöneltildi.

Buna kadar toplumun yalnızca yüzde 38’i “öğrenciler bunları hak etti, polis gereğini yaptı” yanıtını tercih ederken yüzde 62 ise “öğrenciler demokratik haklarını kullanıyor, polis müdahalesi haksızdı” yanıtını seçim ediyor.

Gençlerin öğrencilerin demokratik haklarını kullandığını ve polis müdahalesinin haksız olduğunu öteki yaş gruplarına kadar daha yüksek oranda düşünüyor.

18-24 yaş grubunda bulunan her 10 kişiden 7’si öğrencilerin demokratik haklarını kullandığını ve polisin haksız müdahale ettiğini söylüyor.

33-48 yaş grubunda yer alan kişilerin yarısından fazlası polis müdahalesini hileli buluyor.

49 yaş ve üstünde olan her 10 kişiden 6’sı da öğrencilerin demokratik haklarını kullandıklarından yandan düşünce ifade ediyor.

MHP SEÇMENİ AKP’DEN DAHA FAZLA ÇIKTI: POLİS MÜDAHALESİ HAKSIZ

AKP seçmenlerinin yüzde 12’si polis müdahalesini haksız bulurken, bu oran MHP seçmenlerinde yüzde 25’e çıkıyor.

CHP ve HDP seçmenlerinin neredeyse hepsi polis müdahalesini haksız buluyor.

İyi Parti seçmenleri arasındaysa yüzde 16’lık bir dilim polisin gereğini yaptığını düşünüyor ve İyi Partililer arasında da polis müdahalesini hileli bulanlar tartma kazanıyor.

Araştırmanın künyesi ise şöyle: “Saha çalışması Türkiye’deki 15 yaş üstü erişkin nüfusu temsilci bir kitlenin, saha çalışmasının yapıldığı günlerdeki siyasal eğilimlerini, tercihleri ve profillerini anlayabilmek için tasarlandı. Araştırma KONDA Aracılı Panel yöntemiyle 2643 birey ile anket yapılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma zarfında, 71 ilin merkez dahil 327 ilçesinde 2643 kişiyle telefonla görüşmeler yapılmıştır.”

NE OLMUŞTU? 

Melih Bulu’nun Cumhurbaşkanlığı kararıyla Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanmasının peşinde başlayan eylemler iki ayı aşkındır devam ediyor. Eylemlerde çok sayıda öğrenci gözaltına alınırken, 2 öğrenci de 2 aydır cezaevinde tutuluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir