Boğaziçi direnişine yeni dava

Boğaziçi’nde 1 Şubat’ta polisin sert müdahalesine maruz kalan 97 öğrenci hakkında iddianame düzenlendi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı göre hazırlanan 75 sayfalık iddianamede, sanıkların ‘Kanuna Aykırı Toplantı ve Yürüyüşlere Silahsız Katılarak İhtara Karşın Kendiliğinden Dağılmamak Sureti ile 2911 Sayılı Yasa’ya Muhalefet’ suçundan cezalandırılması talep edildi.

1 Şubat 2021’de üniversitenin Rumelihisarüstü’ndeki Güney Kampüs kapısı önünde, Nispetiye Caddesi ve Bebek’te polis müdahalesinin arkasından gözaltına alınan 108 kişi ifadelerinin ardındaki serbest bırakılmıştı. Öğrencilere uygulanan polis müdahalesine ilişkin de iddianamede, “İstanbul Valiliği göre konu ile alakalı alınan yasaklama kararının kolluk görevlileri göre gruplara bildirildiği ve şahıslara dağılmaları yönünde pat diye fazla kez ikazda bulunulduğu” ileri sürülerek ‘öğrencilere aşamalı olarak müdahale edildi’ denildi.

Bunlardan 97’sine belirtilen nedenler bahane gösterilerek dava açılırken 10’u hakkında benzer suçlamayla yürütülen bir dava olduğundan, biri de 18 yaş altı olması nedeniyle onların dosyası ayrıldı.

Pandemi kuralları gerekçe gösterilerek öğrenciler hakkında açılan davada kanıt olarak ise protestolarda taşıdıkları bez sancak, pankart ve broşürler gösterildi.

İddianame İstanbul 32. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Davanın ilk duruşmasının tarihi henüz belirlenmedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir