Bitcoin Balinaları Piyasaya Dönüyor: Boğa Sinyali mi?

Kripto para piyasasının önde gelen analistlerinden Ali Martinez ve Michael Van de Poppe, lider kripto para Bitcoin (BTC) fiyatı için analizlerde bulundu! Bununla beraber BTC balinalarının piyasaya hucüm etmesi de dikkat çekti! İşte detaylar…

Popüler analist Martinez Bitcoin için olumlu bir fiyat hareketi öngörüyor!

Kriptokoin.com olarak aktardığımız üzere Bitcoin (BTC) yılın başından bu yana önemli bir büyüme kaydetti; ancak bu kazanımların bir kısmı son haftalarda kaybedildi ve fiyatı 30.000 doların üstünden 26.000 doların hemen üstüne düşerek gelecekteki fiyat hareketi konusunda birçok kişiyi ikiye böldü. Fiyat düşüşüne rağmen kripto analisti Ali Martinez, Bitcoin’in 4 saatlik grafiğinde bir alım sinyali tespit etti. Martinez, gelişmekte olan bir Göreceli Güç Endeksi (RSI) yükseliş sapması formasyonu tespit ettikten sonra, BTC’nin 27.570 dolara kadar yükselebileceğini ve bunun da mevcut seviyelerden %4,5’lik bir potansiyel artış anlamına geldiğini söyledi.

Bununla birlikte, kripto uzmanı 12 Mayıs Cuma günü attığı bir tweet’te, BTC’nin mevcut 26.000 dolarlık destek seviyesinin üzerinde tutunup tutunamayacağına bağlı olarak her iki yönde de sallanabileceğini belirtti. Aksi takdirde Bitcoin %4,49’luk bir düşüşle 25.200 dolara gerileyebilir. Uzman ismin sözleri ise şu şekilde:

TD Sequential, Bitcoin 4 saatlik grafikte bir satın alma sinyali gösterirken, RSI yükseliş sapması gelişiyor. BTC 26.000 doların üzerinde tutunabilirse, 26.860 veya 27.570 dolara yükseliş bekleyin. Bu destek seviyesinin üzerinde tutunamamak BTC için 25.200 dolara düşüşü tetikleyebilir.

Peki, TD Sequential nedir? TD Sequential, trendin tükenme anını ve olası fiyat dönüşünü tam olarak belirlemek için kullanılan iyi bilinen bir teknik analiz (TA) aracını ifade ediyor.

Michael Van de Poppe Bitcoin’in düşüşünün arkasındaki olayı açıkladı!

Bir başka tanınmış kripto analisti Michael van de Poppe, Bitcoin’in şu anda “zayıflık belirtileri gösterdiğini”, altcoinlerin ise önemli bir geri çekilmeden sonra toparlanmaya devam ettiğini söyledi. BTC’nin uzun vadelere ulaşmadan önce 26.500-26.800 dolar fiyat aralığını geri kazanması gerektiğine inanıyor. Aksi takdirde, kripto para birimi 25.000 dolara kadar düşebilir. Anlık olarak Bitcoin, son 24 saatte %1.8 yükselişle 26.839,13 dolar seviyesinde. Düşüş, bir dizi faktörün tetiklediği daha geniş bir piyasa satışının ortasında geldi. Bunlardan biri de son zamanlarda çok yüksek seviyelere ulaşan Bitcoin ücretlerindeki düşüş. Bu düşüş şimdi piyasa katılımcılarının gecikmeli satışlarına yol açıyor.

Bunun yanı sıra uzman isme göre, enflasyon verilerinin yayınlanmasının hemen ardından kripto para birimlerinden gelen ilk yükselişe rağmen, beklenenden daha düşük enflasyon raporu da satışlara katkıda bulunmuş olabilir. Son fiyat çöküşüne rağmen Bitcoin 2023’ün başından bu yana yaklaşık %60 artış gösterdi. Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), kripto fiyatlarını son yılların en düşük seviyelerine gönderen felaket bir 2022’nin ardından bu yıl keskin bir toparlanma gördü.

Dipten alan Bitcoin balinaları piyasaya geri dönüyor!

Bir diğer yandan aktarılan veriler, geçmişte 16.000 ve 20.000 dolarlık zirve fiyatlardan Bitcoin satın almış olan balinaların piyasaya yeniden girmeye başladığına dair gelişmeler ortaya koydu. Analistlere göre bu durum kripto para piyasası için potansiyel bir yükseliş eğilimine işaret ediyor olabilir. Verilere göre, stablecoin arzı sürekli bir düşüş gösteriyor ve fonlar kripto para piyasasını terk ediyor. Bununla birlikte, 2022’nin sonunda ve Mart 2023’te yapılan son fon akışı Bitcoin fiyatlarındaki artışa katkıda bulunmuştu.

Dikkat çeken bir veri ise 16.000 ve 20.000 dolarlık zirve fiyatlardan Bitcoin satın alan balinaların şimdi geri dönüş yapıyor olması. Analistler, UTXO yaş bantlarına bakarak olası satın alma döneminin 1 ay ila 3 ay arasında olabileceğini öne sürüyor.

Şu anda stablecoin arzının mevcut fiyat aralığındaki hareketleri yakından takip ediliyor. Uzmanlar ayrıca piyasanın gelecekteki yönünü anlamak için on-chain’deki diğer hareketleri de yakından takip ediyor.

Bu eğilimin devam edip etmeyeceğini tahmin etmek için henüz çok erken olsa da, bu balinaların piyasaya yeniden girmesi Bitcoin meraklıları arasında umut yarattı. Fiyatlardaki son düşüş, daha önce kenarda duran ve piyasaya girmek için doğru anı bekleyen yatırımcıları da cezbetti. Bununla beraber uzmanlara göre kripto para piyasası potansiyel yükseliş ivmesi belirtileri gösteriyor ve stablecoin arzının hareketleri ve diğer on-chain hareketleri piyasanın gelecekteki yönünü belirlemede çok önemli bir rol oynayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir