Birleşik Krallık’ta demiryolu çalışanlarından son 30 yılın en büyük grevi: 40 bin kişi aksiyonda

İngiltere’de, Demiryolu, Denizyolu ve Ulaştırma (RMT) Sendikasının başlattığı grev nedeniyle tüm ülkede trenlerin yalnızca beşte biri hizmet veriyor. Ekseriyetle ana sınırlarla hudutlu olan seferler, lakin 07.30-18.30 saatleri ortasında yapılacak.

İngiltere’nin yanı sıra İskoçya ve Galler’de de birçok tren gün boyunca çalışmayacak. Euston, Waterloo ve London Bridge üzere ağır istasyonların grev nedeniyle boş kaldığı görüldü.

Londra metrosu seferleri de büyük ölçüde askıya alındı. Başkentte seyahat etmeye çalışanlar, uzun otobüs kuyruklarıyla karşılaştı. Londra etrafındaki yolların olağandan daha ağır olduğu ve kent merkezlerine gerçek trafik oluştuğu görüldü.

ENFLASYON KARŞISINDA İSTENEN ARTIRIM KABUL EDİLMEDİ

Son 30 yılın en büyük grevi olarak bedellendirilen harekete 40 binden fazla emekçi katılıyor.

Sendika, artan enflasyon karşısında yüzde 7’lik artırım isterken, hükümet yüzde 3 öneriyor. Ülkede enflasyonun sonbaharda yüzde 11’i bulması bekleniyor.

Ulaştırma Bakanı Grant Shapps, BBC’ye yaptığı açıklamada, acil durum kabinesinin (Cobra) grev nedeniyle toplanacağını duyurdu.

Sendikalarla görüşmediğini belirten Shapps, “Genelde onlarla görüşmem zira bu bir hile. Milyonda bir talih olduğunu düşünseydim elbette bunu birinci fırsatta yapardım.” dedi.

RMT Genel Sekreteri Mick Lynch ise uyuşmazlığın aylarca sürebileceği konusunda uyararak, hükümetinin 4 milyar sterlinlik fonu kestiğini ve uyuşmazlığın tahlile kavuşturulmasını faal olarak engellediğini tabir etti.

Ülkede, perşembe ve cumartesi günleri de grev yapılması planlanıyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.