Biriken borçları nedeniyle bunalıma giren 30 yıllık kahvehane işletmecisi yaşamına son verdi

İzmir’in Karabağlar İlçesi’nde 30 yıllık kahvehane işletmecisi Nuri Çengeloğlu (59) biriken borçları yüzünden bunalıma girip dün akşam saatlerinde sosyal medya hesabından “Ölümümden kimse sorumluluk sahibi değil bundan böyle dayanacak gücüm kalmadı, kamunun dikkatine sevenlerimi üzdüm cümbür cemaat hakkını helal etsin benim sonum böyleymiş” mesajını paylaşıp intihar etti.

Kahvehane işletmecisi Nuri Çengeloğlu’nun biriken borçları yüzünden “Dayanacak gücüm kalmadı” diye anekdot bırakıp intihar etmesi, İzmir’de çevresindekilere büyük endişe yarattı. “Arkadaşımız maalesef son noktayı koydu. Bize göre Nuri Çengeloğlu kahveciler şehididir. Hepimizin adına imza attı” diyen İzmir Kahveciler Esnaf Odası Başkanı İsmail Hakkı Kırdı, hükümeti şimdi kahvehanelerde oyunları özgür bırakmaya çağırdı. CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel ise esnaf intiharlarının artışına uyarı çekerken, “lebaleb kongreler yapıyorsunuz. Ama esnafımız için çare olmuyorsunuz. Çare olun, esnafımızı yaşatalım” dedi.

“APAÇIK BİR İNFİAL VAR”

Uzun yıllar Peker Mahallesi’nde de muhtarlık yapan Çengeloğlu’nun intiharı İzmir’deki kahvehanecileri ve esnafı sarstı. İzmir Kahveciler Esnaf Odası Başkanı İsmail Hakkı Kırdı, olaya ilişkin yaptığı açıklamada pandemi nedeniyle bir yıldan beri oyunlar oynanmadığı için meslek yapamayan kahvehaneci esnafının zor durumda olduğuna göze çarpan etti. Kırdı, “Devletin bize verdiği 5 bin TL’lik takviye ama kiramızı ve elektriğimizi karşılamaya yeter. 12 aydır kapalı olan esnaf, yüklendiği bu borçları nasıl ödeyecek. Ne yiyecek, ne içecek, evinin kirasını nasıl ödeyecek. Apaçik bir infial vardır. Bu intihar artık son dakikaya gelmiş kişilerin yapabileceği şeydir” dedi.

EVİNİ İPOTEK ETTİRMİŞ

Çengeloğlu’nun geçen günlerde odaya geldiğini anlatan Kırdı, “Çok sevdiğimiz bir esnafımızdı. Birikmiş banka kredi borçları yüzünden biçare olduğunu söyledi. (Esnafa Kefalet’e evimi ipotek ettirdim, ödeyemiyorum. Elektrik, su faturalarımızı, katı atık bedellerimi ödeyemiyorum) dedi. Umut vermeye çalıştık lakin olmadı” diye konuştu.

“İMZAYI ATTI, KAHVECİLER ŞEHİDİDİR…”

Kırdı, hükümete de şöyle seslendi:

“Devletimizden, hükümetimizden beklentilerimiz var. Biz bu devlete ödenti, sigorta, muhtasar ödedik ancak derhal de devletimizin bize takviye zamanı. Madem bu hastalık, virüs var. Metrolar doymuş, genel kurullar doymuş, AVM’ler batmış. Yani bu virüsü sadece kahveci esnafı mı yükseltti? Rahmetli abimiz de daima bunları söylüyordu. Biz de diyoruz fakat; tedbirimizi alalım işlerimize bakalım. Nasıl kafe restoranlar açık, kahvehanelerde de oyun oynanmasına müsade verilsin, biz de açık olalım. Maalesef diğer sözümüz kalmadı. Arkadaşımız maalesef son noktayı koydu. Bize göre Nuri Çengeloğlu kahveciler şehididir. Hepimizin namına imza attı. Çözüm ve yardım bekliyoruz.”

“LEBALEB KONGRELER YAPIYORSUNUZ ESNAFA DA ÇARE OLUN”

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel ise şunları söyledi:

“İzmir’de Nuri Çengeloğlu isimli bir kahveci arkadaşımız intihar etti. MHP üyesi, Ülkücü camianın sevilen isimlerinden, Peker Mahallesi’nde muhtarlık yapmış olan bu arkadaşımız çaresizlik yüzünden canına kıydı. Kahvehaneler uzunca süredir kapalı, kahvehanelerimizde uzunca süredir oyun oynanmıyor. Ve salgın rahatsızlık nedeniyle bütün kahvehane sahipleri biçare oldu. Orada çalışan, ocakçılar, garsonlar, hepsi açlığa, çaresizliğe bırakıldı. Ne yazık fakat intihar vakaları artıyor. Bunlardan biri de ne yazık oysa Nuri Çengeloğlu kardeşimiz. Buradan iktidara sesleniyorum; lebaleb kongreler yapıyorsunuz. Fakat esnafımız için çare olmuyorsunuz. Esnafımız ümidini yitirme içinde çırpınıyor. Çare olun, esnafımızı yaşatalım” dedi.

BELEDİYELER YARDIM YAPTI, BÜYÜKŞEHİR VALİLİĞİ BEKLİYOR

Kahvehaneci esnafıyla ilgili hükümetin tavrı tenkit konusu olurken, diğer yana İzmir’deki lokal yönetimler de bütçeleri ölçüsünde fiziksel destek kanallarını açmaya çalışıyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 12 Mart’ta yapılan meclis toplantısında, kentteki 699 kahvehane işletmesine 1250 TL nakdi yardım yapılması için karar aldı.

Daha önce kahvehane esnafına gıda ve hijyen malzemesi yardımı da yapan İzmir Büyükşehir, İzmir Valiliği’nin onayının arkasından nakdi destekleri kahvehanecilerin hesaplarına yatıracak.

İzmir’de Konak ve Bayraklı belediyeleri de kahvehaneci esnafına 500’er TL nakdi destekte bulunmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir