Bankadan kredi kullananlar dikkat! Hayat sigortası detayı…

Paylaş

Hürriyet Gazetesi yazarlarından Noyan Doğan ‘Hayat sigortasından COVID-19 tazminatı’ başlıklı yazısında Covid 19 sebebiyle hayatını kaybedenlerin kredi kullanımında ödenen rakam ve yasal işlemlerle ilgili detaylardan bahsetti. İşte Noyan Doğan’ın dikkat çeken o yazısı:

Paylaş

Açıkça söyleyeyim, bizde, hayat sigortası, fuzuli bir ürün olarak görülür. Neden? Yapılan -dikkat edin yaptırılan demiyorum hayat sigortalarının neredeyse tamamına yakını kredi bağlantılı hayat sigortalarıdır.

Paylaş

Vatandaş, konut, araç almak için ya da bir ihtiyacını karşılamak için veya da çocuğunun okul taksiti için kredi çekerken hemen hayat sigortası yapılır; sigortanın maliyeti de şak diye vatandaşa yansıtılır, kredi tutarından düşülür.

Paylaş

Vatandaşın itiraz hakkı var mı? Var; sigorta istemiyorum diyebilir, ancak buna karşın bankanın da, ‘illa sigortayı benden yaptırmak zorunda değilsin, başka şirketten yaptırıp, poliçeyi bana verebilirsin’ ya da ‘hayat sigortası yoksa kredi de yok’ deme hakkı var. Veya ‘sigortayı benden yaptırmazsan kredinin faizi farklı olur’ deme hakkı da var.  

Paylaş

Vatandaş ne yapsın; acil ihtiyacını gidermek için, istemeye istemeye de olsa hayat sigortasını kabullenir. Kredisi bitince o vatandaşın hayat sigortası ile olan ilişkisi de biter. Bu durumda da hayat sigortası, fuzuli ve kredinin maliyetini artıran bir sigorta ürünü olarak vatandaşın hafızasına yerleşir.

600 MİLYON LİRA ÖDENDİ

Paylaş

600 MİLYON LİRA ÖDENDİ

Bunları neden anlattım? Bu bir buçuk yıllık pandemi döneminde, COVID-19 tedavisi görenlere özel sağlık sigortalarından ödenen sağlık masrafları; yine bu dönemde yaşanan sel, deprem gibi afetlerde zarar görenlere sigortadan ödenen tazminatlar sıkça konuşuldu, ancak hayat sigortaları hiç bahse konu olmadı.

Paylaş

Ben merak ettim ve araştırdım. Paylaşayım ki, hayat sigortası gerçekten fuzuli ve maliyeti artıran bir ürün mü karar verin. Pandeminin başından, yani 2020’nin mart ayından bu yana sigorta şirketleri, hayat sigortası olup da vefat eden 101 bin kişiye tazminat ödemiş.

Paylaş

Ödenen tazminatı tutarı da 2.8 milyar liranın biraz üzerinde. Bu toplam rakam. Peki, COVID-19 nedeniyle ne kadar tazminat ödenmiş? Yine bu pandemi döneminde sigorta şirketleri salgından hayatını kaybeden 23 bine yakın kişi için de toplamda 600 milyon liraya yakın hayat tazminatı ödemiş. Daha bitmedi.

Paylaş

Yine bu bir buçuk yılda, başta İzmir depremi olmak üzere yaşanan sellerde hayatını kaybedenler için de hayat sigortasından ciddi tazminat ödemeleri yapılmış.

KREDİ BORÇLARI KAPATILDI

Paylaş

KREDİ BORÇLARI KAPATILDI

Başta da belirttim, hayat sigortalarının tamamına yakını kredi bağlantılı sigortalar. Daha açık bir anlatımla; bu 101 bin kişi ev, araba ya da başka bir ihtiyacı için bankalardan kredi kullanmış, kredi süresi içinde vefat etmiş ve sigorta şirketleri vefat eden bu kişiler için 2.8 milyar lira tazminat ödemiş, bunun da 23 bin kişisi de COVID-19 nedeniyle hayatını kaybedenler.

Paylaş

Bu tazminat kime ödenmiş? Bankalara ödenmiş. Vefat edenlerin bankalara olan kredi borcu hayat sigortası tarafından kapatılmış. Hayat sigortası yapılmamış olsaydı ne olacaktı? Bankalar, vefat edenlerin ailelerinden kalan krediyi ödemelerini isteyecekti, ödenmezse ev ya da araç bankaya geçecekti

VATANDAŞ DAVA AÇIYOR

Paylaş

VATANDAŞ DAVA AÇIYOR

Böyle durumlar da var. Vatandaş araç almak için bankadan kredi kullanmış, banka hayat sigortası yapmamış ya da yapmayı atlamış; vatandaş, virüs kapıp, COVID-19’dan dolayı hayatını kaybetmiş, banka pandeminin başlarında vatandaşlara salgın döneminde destek olmak amacıyla kredi borcunu ertelemiş ama sonrasında talep etmiş ve aile krediyi ödeyememiş.

Paylaş

Bu durumda olanlardan bazıları, ‘banka hayat sigortasını yapmak zorunda’ deyip mahkemelerde dava bile açıyorlar.

Paylaş

Diyeceğim o ki, hayat sigortasının fuzuli bir ürün olmadığını en iyi bu süreçte sigortadan yararlananlar bilir. Belki yapılış şekli vatandaşa itici gelebilir, ancak banka, kredi kullanan vatandaşa, ‘başınıza bir şey gelebilir, geride kalanlar mağdur olabilir, hayat sigortası yaptırmanızı öneririz ama ister yaptırın ister yaptırmayın, zorlama yok’ dese, kaç kişi yaptırır; işin o tarafı da tartışılır.

banka hayat sigortası koronavirüs acil kredi

Related Posts

4 Analist Seviyeleri Verdi: Altın Fiyatı 1-2 Hafta İçinde…

Altın fiyatı, Pazartesi günü daha güçlü bir ABD dolarının sarı metale ağırlık vermesiyle irtifa kaybetti. Bununla birlikte, Çin’den gelen olumsuz …

Özbekistan’dan Çin’e ileti: Bağlara güçlü bir ivme kazandırılmalı

Özbekistan Başbakan Yardımcısı Cemşid Hocayev, Çin ile ikili münasebetlerin güçlü halde canlandırılması için Özbekistan-Çin iş birliğinin daha …

A Milli Erkek Voleybol Takımı bronz madalya kazandı

A Milli Erkek Voleybol Takımı, Konya’nın ev sahipliğinde düzenlenen 5’inci İslami Dayanışma Oyunları’nda üçüncülük maçında Azerbaycan’ı 26-24, 22 …

Altın Fiyatlarında Sert Düşüş! Fiyatlarda Hareketlilik Başladı: Çeyrek Altın ve Gram Altın Fiyatı Ne Kadar? 15 Ağustos 2022

Güncel altın fiyatları hem vatandaşların hem de yatırımcıların gündeminde. Piyasaların gözü ise bu hafta yapılacak olan Fed’in toplantı …

‘En başarılı belediye başkanı kim’ anketinde CHP sürprizi! İlk sırayı AK Parti’ye kaptırmadılar

2023 seçimlerinin yaklaşmasıyla birlikte anket şirketleri tarafından yapılan anketlerin sayısı da giderek artıyor. Bir anket şirketi bu sefer de …

Türkiye şampiyonu milli sporcuya dayak! ‘Kaykayla vurdular’

Olay, çarşamba günü saat 19.00 sıralarında, Maltepe Sahili’nde meydana geldi. İddiaya göre, sahil alanında bulunan kaykay parkı içerisine gelen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.