Bakan Çavuşoğlu ile Rus mevkidaşı Lavrov’dan önemli açıklamalar

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ve Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, toplantı sonrası açıklamalarda bulunuyor.

-Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “Türkiye ve Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleşmesini de destekliyoruz” dedi.

-Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “Harekatımızın hedefi Ukrayna’nın silahsızlandırılması ve faşist ideolojiden temizlenmesi. Ankara pragmatik, dengeli bir tutum izliyor. Rusya’ya uygulanan yaptırımlara katılmadı” dedi.

-Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Mariupol’de mahsur kalan Türk vatandaşları hakkında, “Rusya baştan beri bu tarz konularda yardımcı olmaya çalıştı ama her şey bize bağlı değil” dedi.

– Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, “Mariupol’de askerlerimiz koridor açıyor. Ukrayna tarafı biz vatandaşlarımızı Rusya’ya bırakmayacağız diyor. Çıkmak isteyenlere güvenlik sağlayamayız diyorlar. Mariupol ne yazık ki radikallerin elinde. Yabancıları da böylece esir alıyorlar” dedi.

-Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “Ukrayna’daki savaşın başından bu yana net bir tutum takındık. Diplomasiye alan açılması konusunda üzerimize düşeni yaptık. İnsani ve kalıcı ateşkesin sağlanması için çaba sarf ediyoruz. Ancak Ukrayna’da 24 Şubat’tan beri insani dram devam ediyor. Akan gözyaşı ve kanın durması lazım. Barışın kaybedeni olmaz” dedi.

-Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Bölgedeki şartların zorluğuna rağmen diplomasiye olan inancımızı kaybetmedik. Belarus’taki görüşmeleri destekliyoruz ve olumlu sonuç getirmesini temenni ediyoruz” dedi.

-Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Önümüzdeki günlerde Putin ile Erdoğan’ın telefonda görüşmesi mümkün” dedi.

-Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “15 binden fazla vatandaşımızı Türkiye’ye getirdik. Bir kısmını Rusya üzerinden getirdik. Savunma Bakanlarımız da temas halinde. Önceliğimiz Mariupol’deki vatandaşlarımızın tahliyesi” dedi.

-Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Bunların hepsini samimi bir ortamda ele aldık. Amacımız yaşananlardan ders alıp barış ve istikrar için hep birlikte çalışmaktır. Rusya ve Ukrayna’nın bize güveni olmasaydı bu çalışmaları yerine getiremezdik” dedi.

-Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “Şu anda önemli olan Rusya ile Ukrayna’nın sonuç odaklı müzakerelere başlaması. Müzakerelerde bir yakınlaşma sağlandığını biliyorum” dedi.Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “Liderler (Ukrayna-Rusya) görüşmesine memnuniyetle ev sahipliği yaparız” dedi.

-Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Mariupol’de mahsur kalan Türk vatandaşları hakkında, “Mariupol’de ciddi sıkıntımız var. Çatışmalar devam ettiği için tahliye çok riskli. Her iki tarafla da görüşüyoruz” dedi.

 

Related Posts

Ünlü voleybolcu Zehra Güneş bu sefer de yeni sevgilisiyle gündem oldu! Fotoğrafa beğeni yağdı

A Milli Kadın Voleybol Takımı’nın ve Vakıfbank SK’nin parlayan isimlerinden olan Zehra Güneş’in yeni sevgiliyle fotoğrafı gündem oldu. Geçtiğimiz …

Berat Albayrak’ın avukatı Göktaş’tan CHP’ye açılan tazminat davası açıklaması

Eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın avukatı İsa Sinan Göktaş, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Berat Albayrak ismine CHP’ye …

Yahudi iş adamları Mescid-i Nebevi’ye girdi argümanı

Suudi Arabistan idaresinin gayrimüslimlerin Medine’ye giriş yasağını kaldırmasının yankıları sürüyor. Son olarak bir küme Yahudi iş adamının …

Denizli’de sıkıştığı aracından kurtarılması için vakitle yarışıldı

Denizli’nin Pamukkale ilçesine bağlı Dokuzkavaklar Mahallesinde,  Ankara Bulvarı üzerinde seyir halinde olan Mehmet K. (42) yönetimindeki araba …

Selde 56 köpeğin öldüğü ruhsatsız barınak yıkıldı

Bartın’da, selde su basan ve 22’si yavru 56 köpeğin öldüğü ruhsatsız barınak yıkıldı. Köpeklerin vefatına neden olduğu suçlamasıyla adliyeye sevk …

Konya’da ‘Düzelicez inşallah’ etiketli otomobilden kaçak alkol çıktı

Yurt genelinde güvenlik güçlerinin kontrolleri sürerken, Konya’daki polis grupları kaçak alkol kontrolü yaptı. İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.