Aşı yok: Randevuları iptal olanlar için en erken tarih 2 Haziran

Türkiye’de Covid-19 aşısıyla ilgili muamma devam ediyor. 65 yaş ve üstü için uygulanan Sinovac aşısının gerisinde Alman Biontech’in de devreye girmesiyle yaş gruplarına aşamalı olarak aşı uygulanmaya başladı. İlk sırada yer alan 65 yaş ve üzeri kişilerin sadece yüzde 76.4’ü birincil doz aşısını yaptırdı. Fakat aşının derhal ardındaki eklem ağrıları, aşı yapılan kolda şişme, hemen herkeste görülen 3-4 günlük baş ağrısı ve halsizliğin arkasında söz konusu yaş grubunun yüzde 23.6’sı ikinci doz aşısını yaptırmadı. Bunun üstüne Sıhhat Bakanlığı kademeli olarak yaş sınırlamasını aşağı dürüst çekti. Önce 60 yaş ve üzeri, son olarak da 55 yaş ve üstüne aşı yapılmaya başlandı.

KOCA, ‘8 MİLYON DOZ AŞI VAR’ DEDİ

Her gün televizyonlarda milyonlarca aşının yapıldığını söyleyen Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca ise açıklamalarında sadece ilk doz aşının rakamını verdiği için bilim insanları kadar eleştirildi. Bütün dünyada 14 gün arayla ikinci doz aşının yapıldığı dönemde Türkiye aşılamayı 28 günde ikinci doza çıkardı. Bilim insanları ise bu defa tartışmayı Türkiye’de aşı olup olmadığı noktasına çekti. Sıhhat Bakanı Koca ise önceki gün bu tartışmalara aşı miktarını söyleyerek noktayı koydu. Koca, Türkiye’de halen 8 milyon doz aşı olduğunu belirtti. Rakamla birlikte gerçekten Türkiye’nin aşı sıkıntısının Almanya ve sözünü tutmayan Çin’den kaynaklandığını söyledi.

AŞILAR HAZİRAN SONUNDA GELECEK

Koca, “Şu esas kadar elimizde 28 milyon doza yakın bir aşı var. Bunun 20 milyonu vatandaşlarımıza yapıldı. Elimizde 8 milyon doz aşı kaldı. Bu sebeple aşılanma yaşını 55’e indirdik. Biontech de ise biliyorsunuz 4.5 milyon doz almıştık. 30 milyona tamamlayacağız. Haziran ayı ardına kadar 30 milyon doz gelmiş olacak. Bu sayıyı 60 milyona revize etmeye çalışıyoruz. (Biontech’in sahibi) Uğur Şahin hoca ile sürekli temas halindeyim. Pazartesi her yerde görüşeceğim” dedi. Hatta haziran ardına kadar 40 yaş üstü nüfusun tamamının aşılanacağını söyledi.

14’TÜ, 28’E ÇIKTI ŞİMDİ 8 HAFTA

Sağlık Durumu Bakanı, Prof. Dr. Şahin’le yaptıkları görüşmeden daha sonra Biontech’in ikinci dozunun ise 6-8 hafta aralıkla yapılacağına karar verildiğini açıkladı. Açıklamadan birkaç saat sonradan ikinci dozu için randevu alanlara Sağlık Bakanlığı kadar randevusunun iptal edildiğine ilişkin veri gitti. İlk doz aşısını 7 Nisan’da olan ve 28 gün baz alınarak ikinci doz için 5 Mayıs tarihine gün bahşedilen kişiye, Sağlık Durumu Bakanlığı tarafından gönderilen mesajda şu ifadeler yer aldı: Bilim Kurulumuz mevcut deneyim ve kanıtlara dayanarak Covid-19 Biontech aşısının birinci doz ile ikinci doz arasındaki sürenin 6-8 haftaya uzatılmasının yerinde olduğu yönünde karar almıştır. Bu itibarla yeni randevunuzu yeniden planlayabilirsiniz.”

SARIYER’E EN YAKIN HASTANE TUZLA

Sağlık Durumu Bakanlığı’nın Merkezi Doktor Randevu Sistemi’ne (MHRS) girildiğinde ise randevusunun derhal iptal olduğunu görebilen birey en yakın tarihin ise 2 Haziran’da olduğu bilgisine ulaştı. İstanbul’un Sarıyer İlçesinde ikamet eden kişiye “en yakın hastane” olarak da Tuzla gösterildi. ALO 182’yi arayan ve randevusunun neden iptal edildiğini sormak isteyen aşızede yanıt olarak “Sistemlerimiz arızalı bu konuda yanıt veremeyeceğiz. Birkaç saat sonradan arayın” cevabını aldı. Bu da akıllara “Kalan 8 milyon doz aşı nerede” sorusunu getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir