AP eski Türkiye Raportörü Kati Piri: ‘Erdoğan düzelebilir mi’ dedik ama daha kötüye gitti

Hollandalı AP milletvekili Kesin Piri, AB liderlerinin mülteciler konusundaki endişelerini anladığını ama gerçi Türkiye’ye demokratik insan hakları değerlerine dönmesi yönünde baskı yapmaları gerektiğini söyledi.

TR 724’ten Basri Doğan’a konuşan Piri’nin açıklamalarından öne meydana çıkan başlıklar şöyle:

“MUHALİFLER BASKI ALTINDA”

Malumunuz ben 5 yıl Avrupa Parlamentosu’nda Türkiye raportörü olarak tayin yaptım. O günden bugüne Türkiye’de insan hakları her geçen gün daha da kötüye gitmeye başladı. Fazla uzun bir süre bekledik. ‘Düzelebilir mi acaba’ dedik. Maalesef düzelme sinyalleri AKP rejiminden göremedik. Bu işlerin olamayacağını anladık. bu vesileyle mülteci sorunu vesaire gibi durumlar ortaya çıktı. Bunun yanında Türkiye iki seçim atlattı. Bu seçimlerde AKP’nin eskiye oranla bu iki seçimlerde önemli oy kayıplarına uğradı. Umarım Avrupa Birliği Türkiye’ye insan hakları ihlalleri konusunda zorlama yapar. Bu Vesile Ile Türkiye’deki bu baskıcı tutuma ayrıca seçmenler hem de AB bir an önce son verdirirler.

“GERGERLİOĞLUNA YAPILANLARI TASVİP ETMİYORUM”

Ne yazık fakat Türkiye parlamentosunda ancak bu yaşanılanlara ilk kez tanık olmuyoruz. HDP milletvekillerine yönelik bu baskıda ilk kez olmuyor. HDP’den önceki partinin milletvekilleri polis zoru ile sürüklenerek meclisten atılmıştı. HDP Başkanı Demirtaş hala esir. bundan başka Türkiye Parlamentosunda milletvekilliği hileli bir şekilde düşürülen Sayın Gergerlioğlu’na yönelik yapılanları tasvip etmiyorum. Bilhassa polisin evinden Gergerlioğlunu alırken, yaptıkları itmeleri ve çekiştirmeleri daha açık konuşmak gerekirse yaptıkları baskıyı da çok korkunç buluyorum. Kendisine geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Avrupa Birliğine namzet üyeliği çabasında olan Türkiye’nin insan haklarına uyacaklarına dair AB sözleşmeleri net bir şekilde dile getirmelerine rağmen uymamaları kabul edilemez bir durumdur. Ben derhal Hollanda Temsilciler Meclisi’ne İşçi Partisi Dışişlerinden sorumluluk sahibi bir milletvekili olarak, bir soru önergesi vereceğim. Hollanda hükümetinin bu konuda Türkiye’ye zorlama yapmasını isteyeceğim.

“ERDOĞAN AB’YE LAFTA İNSAN HAKLARI VE DEMOKRATİKLEŞME KONUSUNDA ‘TAMAM’ DİYOR”

Avrupa Birliği liderleri Türkiye ile Doğu Akdeniz’den gelebilecek mülteciler ile bir uzlaşma içerisindeler. Bu durumu evet anlıyorum. Fakat Avrupa Birliği liderlerinin elinde bu konu ile ilgili fazla ajandalarının olduğunu düşünmüyorum. Öncelikli olarak AB’nin Türkiye’nin demokratik insan hakları değerlerine dönmesi yönünde zorlama yapması lazım. Erdoğan yalnızca AB’ye laf ve lafta insan hakları ve demokratikleşme konusunda ‘tamam’ diyor. Lakin gerçekte bunların hiç birisini gerçekleştirmiyor ve yapmıyor. Bu açıdan Erdoğan’ının bu söylemlerini epeyce çelişkili ve aykırı buluyorum. diğer taraftan Avrupa Birliği Türkiye ile yeni ekonomik anlaşmalar yapmalar imza ardından koşarlar iken, Türkiye’de demokrasi ve insan hakları ihlalleri artarak devam ediyor. Bu konuda AB’nin bedensel bir çaba içerisinde olmasını bekliyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir