Antalya’da tarihi saat kulesinde, özgün saatin yerinde olmadığı belirlendi

Antalya’nın simge yapılarından olan ve Roma, Selçuklu, Osmanlı, Cumhuriyet devirlerinin izlerini taşıyan tarihi saat kulesinde, onarım çalışmaları sırasında yepyeni saatin yerinde olmadığı tespit edildi.

Antalya Valiliği Kültür Varlıkları Ünite Müdürü Cemil Karabayram, devam eden onarım çalışmaları ve gündeme gelen saatin kaybolmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

İHA’nın haberine nazaran; Antalya Saat Kulesi’nin onarım sürecinin Antalya Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün bir projesi olduğunu lisana getiren Karabayram, 2021 yılı içinde ihale süreçlerine başlandığını ve bu yılın sonunda projenin tamamlanacağını bildirdi.

“Yapıya ters olan materyaller söküldü”

Saat kulesinin 2. Abdülhamid devrinden kalma simge yapılardan biri olduğunu hatırlatan Karabayram, şu sözleri kullandı:

“Kısa müddet evvel beton kütleler temizlendi, yapıya ters olan materyaller söküldü. O periyoda ilişkin belli datalar ele geçti. Bu datalar Antalya Müze Müdürlüğü’ne verildi. Buradan yola çıkarak Antalya Saat Kulesi, 19. yüzyılın başlarından bugüne kadar geliyor. Saat kulesi 1960 yılında makus bir uygulama çalışması ile karşı karşıya kalıyor. Bu onarımdan sonra da ne yazık ki 1985 yılında da Antalya Saat Kulesi’nin saatini birinci kuran üstatlardan Recep Gürgen kente geliyor. O periyot saatin sistemlerinin bakımını yapıyor.”


Kayıp mı çalıntı mı bilinmiyor

Saat kulesinde onarım çalışmaları devam ederken, saatin orjinal olmadığını anladıklarına vurgu yapan Karabayram, “Bununla ilgili bir çalışma yaptık. Saat kulesi, 1988 yılına kadar o devirli mahalli yönetimlerin mevzuya titiz davranmaması yahut yaşanan bir olayla kulenin özgün materyali yerinden götürülüyor. Kayıp mı yoksa çalınıyor mu bununla ilgili önemli bir çalışmanın yapılması gerekiyor. Mevzuyu Antalya Valimiz Ersin Yazıcı’ya ilettik. Yazıcı, mevzunun değerli olduğunu belirterek, 2. Abdülhamid periyodu yapısının eski günlerindeki üzere özgününe uygun formda tekrar hayat bulması için bir çalışma başlattı. Saati 1985 yılında onaran Recep Gürgen’i Antalya’ya davet ettik. İnşallah Antalya Saat Kule’miz kendi görkemli günlerine geri dönecek, bu çalışmalara önümüzdeki günlerde başlayacak.” dedi.

“Saatin ana düzeneğine yönelik hiçbir data bulunamadı”

Saatin orjinal modüllerinin bir kısmının gömülü formda betonun altından çıktığını lisana getiren Cemil Karabayram, “Onları temizledik. Lakin saatin ana düzeneğine yönelik hiçbir data bulunamadı. Bu metal aksam plastik saatin dışında bir de üzerine alışılmamış gelebilecek, yük bindirecek bir metal bırakılmış. Bu metal de saatin haznesi olan bizim silindir dediğimiz gözetleme kısmına saatin oturacağı kısım önemli bir yüke tabi tutulmuş. Bundan ötürü o kısım önemli ziyan görmeye başlamış. Ona bir müdahale yapıldı. Bunlar neden yapıldı o dönemki tarihçiler kıymetlendirebilir. Lakin saat yok. Yıl 1988, bugün 2022. 2019 yılında Vakıflar Bölge Müdürlüğümüz ilgili büyükşehir belediyesinden devralıyor. Saat kulesi, 2. Abdülhamid’in doğum günü anısına yapılan bu yapıtı, yine güçlü görünümüne kavuşabilmesi için çalışıyoruz.” dedi.

Karabayram, 2023 yılında Saat kulesinin saatinin yeni görünümüyle hizmet vermeye başlayacağını kelamlarına ekledi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.