ABD ‘istihdam güçlü’ dedi, altın düştü

Altın geçen haftayı 2 bin doların üzerinde kapatması sonrası, yatırımcıların Cuma günkü başka bir Fed faiz artışı olasılığını destekleyen ABD istihdam raporunu değerlendirmesiyle düştü.

Spot altın haftanın ilk işlem gününde 2 bin doların altını gördü.

Değerli metal bankacılık krizi ve küresel büyümeyle ilgili artan endişelerin güvenli varlıklara olan talebi artırmasıyla rekor seviye olan 2 bin 75 dolara yükselmişti

Bununla birlikte ekonominin soğuduğuna dair işaretlerin Fed’in parasal sıkılaşma patikasını gevşeteceğini dair fiyatlamaları artırması da faiz getirmesi olmayan altın üzerinde olumlu etkiye sahip oldu.

Öte yandan Mart ayı maaş verileri de istihdamın gücüne dair bir tablo çizerken Fed’in enflasyonu dizginleme çabalarında müdahaleye hazır bir şekilde bekleme ihtimalini artırdı.

Yatırımcılar ABD enflasyonu ve Fed’in Çarşamba günü yayımlanacak son toplantısının tutanakları ile bu hafta ekonominin gücüne dair daha fazla ipucu elde etmeyi bekliyor.

Çin altın rezervlerini art arda beşinci ayında da artırırken dünyada merkez bankalarının değerli metal rezervlerini artırma çabalarına katkıda bulundu.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir