17-21 Nisan Haftası Veri Gündemi: Piyasaları İçeride Bütçe ve Anket, Dışında Yoğun Veri Akışı Bekliyor

Yurt içinde Ramazan Bayramı nedeniyle kısa sürecek haftada önemli veriler takip edilecek; Konut satışları, konut fiyatları, Merkezi Yönetim bütçesi, tüketici güven endeksi, yurt dışı üretici fiyatları öne çıkan veriler olacak.

Hazine ihaleleri ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB) ‘Piyasa Katılımcıları Anketi’ de yakından takip edilecek.

Yurt dışında yine yoğun bir veri akışı yaşanacak. Öne çıkan veriler ABD’den New York Fed imalat endeksi, NAHB, Philadelphia Fed iş koşulları endeksi, konut başlangıçları, ikinci el konut satışları, Almanya’dan ZEW, üretici fiyatları, Çin’den GSYH, sanayi üretimi, konut satışları, perakende satışlar, Euro Bölgesi’nden final tüketici fiyatları, İngiltere’den iş gücü istatistikleri, tüketici ve üretici fiyatları, perakende satışlar, Japonya’dan enflasyonun yanında, Japonya, Fransa, Almanya, İngiltere, Euro Bölgesi ve ABD için öncü satın alma yöneticileri endeksi (PMI) olacak.

Çin faiz kararı ile ABD’de ‘Bej Kitap (Beige Book)’ raporu da takvimde yer alıyor.

17 Nisan Pazartesi yurt içi piyasalarda gündem, TCMB, uluslararası yatırım pozisyonu verileri ve TÜİK konut satışları rakamlarıyla güne başlayacak. TÜİK aynı saatte ücretli çalışan istatistiklerini de duyuracak (10:00). 11:00’de Hazine ve Maliye Bakanlığı, Merkezi Yönetim bütçe dengesi verilerini açıklayacak.

Yurt dışı gündemde haftanın ilk verileri Yeni Zelanda’dan gıda ve kira fiyatları olacak. Hemen ardından aynı ülkeden performans endeksleri yayımlanacak.  

Çin Merkez Bankası(PBOC), orta vadeli kredi (MLF) faiz kararını açıklayacak. PBOC, son 4 toplantısında faizde bir değişikliğe gitmedi (04.15). 

ABD’nin önemli bölgesel endekslerinden New York Fed imalat endeksi açıklanacak (15.30).

ABD’den gelecek son veri sermaye hareketleri olacak (23.00).

18 Nisan Salı yurt içinde TCMB, konut fiyat endeksi verilerini duyuracak. Konut fiyatları en son aylık yüzde 5,9, yıllık yüzde 153,1 artış gösterdi (14.30).

Yurt dışı piyasaların gündeminde, Asya piyasalarında gözler Çin’den gelecek önemli verilere odaklanacak. Çin’de yılın ilk dönemine ilişkin GSYH rakamlarının yanı sıra, sanayi üretimi, sabit yatırımlar, konut satışları, perakende satışlar, işsizlik oranı ve kapasite kullanım oranı gelecek (05.00).

İngiltere’de iş gücü rakamları açıklanacak. Ülkede işsizlik oranı yüzde 3,7 seviyesinde bulunuyor. Almanya’nın önemli endekslerinden ZEW ekonomik beklenti ve cari koşullar endeksleri yayımlanacak (12.00). 

ABD’de konut başlangıçları ve inşaat izinleri verileri yayımlanacak (15.30).

Aynı saatte Kanada’nın enflasyon rakamları da takip edilecek.

19 Nisan Çarşamba günü yurt içi piyasalarda TÜİK ve TCMB tarafından ortak hesaplanan tüketici güven endeksi açıklanacak (10.00). TÜİK, tarımsal girdi fiyatları ile hanehalkı yurt içi turizm verilerini de aynı saatte duyuracak. TCMB’nin “Piyasa Katılımcıları Anketi” sonuçları takip edilecek. En son ankette enflasyon beklentisi yıl sonu yüzde 37,72, 12 ay sonrası yüzde 31,63 ve 24 ay sonrası yüzde 17,91 seviyesine ulaştı.

Yurt dışı gündemde de Endonezya Merkez Bankası(BI) faiz kararı izlenecek (10.30). 

Avrupa piyasaları İngiltere’den gelecek önemli verilerle güne başlayacak; tüketici ve üretici fiyatları açıklanacak (09.00). 

ABD’de konut piyasasında kredi başvurularını ve faizlerin yönünü gösteren MBA verileri yayımlanacak (14.00).

Brezilya’nın sanayi üretimi rakamları açıklanacak (15.00). 

ABD’de ‘Bej Kitap(Beige Book)’ raporu açıklanacak (21.00).

20 Nisan Perşembe içeride piyasalarda Ramazan Bayramı arifesi nedeniyle işlemler yarım gün olacak. TÜİK, yurt dışı üretici fiyat endeksi verilerini duyuracak (10.00). BDDK haftalık sektör verilerini, TCMB de para ve banka istatistikleri haftalık verileri yayımlayacak (12.00).

Yurt dışı gündemde Yeni Zelanda’da yılın ilk çeyrek dönemi için tüketici fiyatları açıklanacak (01.45).

Günün ilk verileri Hollanda’nın tüketici güven ve işsizlik oranı olacak (07.30).  Almanya’nın üretici enflasyonu açıklanacak (09.00).

ABD’nin bölgesel endekslerinde Philadelphia Fed iş koşulları endeksi açıklanacak (15.00).  Aynı saatte her perşembe olduğu gibi haftalık işsizlik başvuruları da ekranlara düşecek.

21 Nisan Cuma günü yurt içinde piyasalar Ramazan Bayramı nedeniyle kapalı olacak.

Yurt dışı piyasaların gündeminde, Güney Kore’den gelecek üretici fiyatları verileriyle gün başlayacak. Asya’nın en önemli verisi Japonya’nın enflasyon rakamları olacak (02.30). Hong Kong’un tüketici fiyatları yayımlanacak (11.30). 

Avrupa’da öncü PMI verileri Fransa ile başlayacak, Almanya, Euro Bölgesi ve İngiltere ile devam edecek (10.15, 10.30, 11.00, 11.30).

Günün son öncü PMI verileri de ABD’den gelecek (16.45).

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir