Evlatlarını HDP ve PKK’dan istemek için eylem yapanlara iki aile daha katıldı

Çocuklarının dağa kaçırılmasından HDP’yi sorumluluk sahibi tutan Diyarbakır annelerinin 3 Eylül 2019’da başlattığı oturma eylemi 446’ıncı gününde de devam ederken, evlat nöbetine iki aile daha katıldı. 2013 yılında 20 yaşında Bingöl Üniversitesinde okurken terör örgütü mensupları tarafından kandırılarak dağa götürülen Nurullah İğne’nin annesi Hüpriye İğne ve babası Mehmet İğne Bingöl’ün Karlova ilçesinden gelerek evlat nöbetine katıldı. Öteki bir aile Diyarbakır’ın Sur ilçesi Sumak köyünden gelerek evlat nöbetine katıldı. Sur ilçesinden gelen anne Sultan Öz, 2016 yılında henüz 19 yaşında kandırılarak dağa götürülen oğlu Hasan Öz için eyleme dahil oldu.
Anne Hüpriye İğne, HDP’yi, sorumlu tutarak oğlunun kaçırıldığını öne sürdü. Evladı için geldiğini bildiren anne İğne, “Tam 7 senedir bir haber alamıyorum. Bir ses çıkmadı, bize yol göstermiyorlar. Bizde bu aileleri televizyonda gördük buralara dek geldik. Nurullah kurban olduğum, daha dayanamıyoruz. Annem, çok geç oldu. Ne olduysa çocuğu biranda kandırdılar, götürdüler biz çocuğu yeniden görmedik” dedi.
Kürtçe açıklamalarda bulunan anne Sultan Öz, oğlu Hasan için, ciğeri için geldiğini açıklama etti. Anne Öz, “Üç kez HDP il binasına geldim, ant ettiler. Oğlunuzu görmedik dediler. Nereye gittiysem kimse yol göstermedi, kimse oğlunu gördüm demedi. Oğlum rica ediyorum, Allah rızası için gel. Ne gecem gecemdir. 24 saat seni düşünüyorum. Benzeri beynimde seninle konuşuyorum” şeklinde konuştu.

Aileler, zılgıtlar ve alkışlarla karşılanıp açıklamadan sonradan evlatlarının fotoğraflarını alıp eylemde olan diğer ailelere katıldı.

Rıdvan Kılıç – Sedat Irmak
 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir